Reuters
StoryEditor

Rusko sa snaží zachrániť kľúčový priemysel, ropu predá "priateľom" za akúkoľvek cenu

13.04.2022, 12:44
Autor:
venven
Čoskoro príde čas na úhradu aprílových dodávok ropy, ktoré by sa podľa prezidenta Putina mali už uskutočniť v rubľoch. Európa to odmieta.

Na Rusko začínajú dopadať oficiálne aj dobrovoľné sankcie na odber ropy z tamojších vrtov.

Niektoré krajiny ako USA na ňu vyhlásili oficiálne embargo, stále viac odberateľov ju však odmieta kupovať z princípu. Rusko sa preto snaží predať svoju ropu na trhu aj s obrovskými zľavami.

O dopade vojny na ruskú ekonomiku sme sa v HNtelevízii rozprávali s analytikom VÚB banky Andrejom Hroncom:

​Ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov preto pre denník Izvestia uviedol, že Moskva je pripravená predať ropu a ropné produkovali "spriateleným krajinám za akúkoľvek cenu". To v realite podľa Šulginova znamená, že sú možné ceny v rozsahu od 80 do 150 dolárov za barel.

Hlavným cieľom je udržať ruský ropný priemysel v prevádzke, napísala agentúra Interfax.

Kolísavé ceny ropy

Ceny ropy na svetových trhoch sú od vypuknutia vojny na Ukrajine rozkolísané. Za barel sa v jeden čas platilo aj cez 120 dolárov, po uvoľnení rezerv a prísľube ťažobných krajín sa podarilo stlačiť cenu aj pod sto dolárov.

Teraz sa však ukazuje, že pokryť výpadok ruských zdrojov v prípade oficiálneho európskeho embarga by nemuselo byť úplne jednoduché. Aj preto sa barel ropy Brent vrátil znova nad 100 dolárov.

OPEC v pondelok predstaviteľom Európskej únie oznámil, že sankcie uvaľované na Rusko pre jeho útok na Ukrajinu by mohli viesť k jednému z najväčších výpadkov dodávok ropy v histórii, ktorý by bolo takmer nemožné nahradiť z iných zdrojov.

Predstavitelia Únie sa na prípadnom embargu na aktuálne denne dovážaných siedmich miliónoch barelov ruskej ropy a iných kvapalín musia ešte len zhodnúť.

„Trh s ropou je stále zraniteľný voči veľkému šoku, ak by prišli sankcie proti ruskej energetike, a toto riziko zostáva na stole,“ uviedol analytik Edward Moya zo spoločnosti OANDA.

Záujem Indie schladil Biden

Rusku zatiaľ nezostáva než hľadať odbytiská pre svoje suroviny inde, predovšetkým v Ázii. Ide hlavne o Čínu, ktorá je už niekoľko rokov najväčším mimoeurópskym odberateľom ruskej ropy, ďalším variantom by mohla byť aj India.

Jej ústretový postoj však schladilo pondelkové vyjadrenie amerického prezidenta Joea Bidena. Ten v telefonickom rozhovore upozornil indického premiéra Nárendra Módího, že zvyšovanie energetickej závislosti od Ruska nie je v záujme Indov.

A mimochodom, hneď deň potom indická ropná spoločnosť IOL vyradila zo svojich nákupných tendrov časť dodávateľov, vrátane niektorých ruských.

O ďalšom vývoji v odbere ruských energetických surovín rozhodne aj ťahanica o spôsobe platieb. Koncom apríla a začiatkom mája totiž príde na úhradu aprílových dodávok, ktoré by sa podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina mali už uskutočniť v rubľoch.

To európske štáty odmietajú a doteraz nie je zrejmé, či obe strany skutočne pristúpia na kompromisný návrh spočívajúci v dolárovej či eurovej úhrade na účet Gazpromu a následnú konverziu do rubľov.

01 - Modified: 2022-04-11 13:50:05 - Feat.: 0 - Title: Český uhľobarón a milionár v HNtelevízii: Uhlie skončí, keď budeme mať náhradu. A tá zatiaľ nie je 02 - Modified: 2022-04-07 07:32:37 - Feat.: 0 - Title: Kuleba požiada NATO o "potrebné zbrane." Vyzval spojencov, aby uvalili na Rusko maximálne sankcie 03 - Modified: 2022-04-07 08:14:04 - Feat.: 0 - Title: Únia sa prvýkrát nezhodla na sankciách proti Rusku, embargo na uhlie sa má upraviť 04 - Modified: 2022-04-07 16:46:24 - Feat.: 0 - Title: Jalové sankcie? Proti Rusom bojujete absurdne, vypočuli si šéfovia v Bruseli (video)
01 - Modified: 2022-09-30 06:53:02 - Feat.: - Title: Bez úspor v domácnostiach nemusíme mať dostatok plynu, hovorí nemecký minister hospodárstva 02 - Modified: 2022-09-29 13:46:57 - Feat.: - Title: Sabotáž na plynovodoch Nord Stream má aj iný rozmer. Hrozí najväčšia katastrofa svojho druhu 03 - Modified: 2022-09-29 17:33:49 - Feat.: - Title: Ako počas silného covidu. Nálada gastrobiznisu a hotelierov padla do mínusu, hovoria o zúfalstve 04 - Modified: 2022-09-29 09:34:13 - Feat.: - Title: Hirman pre HN o energetickej kríze: Kľúčové bojisko je Brusel, tam sa rozhodne. Tlačia nás však do krajnosti 05 - Modified: 2022-09-29 14:28:25 - Feat.: - Title: Sabotáž Nord Streamu: Prečo je výbuch plynovodov taký problém, ak tam aj tak takmer netiekol plyn?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2022 18:21