Čínske akcie zaznamenali kvôli obavám z dopadov protipandemických opatrení na ekonomiku najvýraznejší pokles od februára 2020. Čína voči covidu-19 naďalej zastáva politiku nulovej tolerancie a dnešný prepad umocnili správy, že sa uzávery rozšíria z finančnej metropoly Šanghaj aj do Pekingu.
Klesajú aj ceny komodít, napríklad ropy, a silným poklesom začala obchodovanie aj Európa. Na sedemnásťmesačné minimum klesol kurz čínskeho jüanu.
Burzy klesajú
Index CSI 300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čene, dnes odpísal 4,94 percenta a obchodovanie uzavrel na 3814,91 bodu.
Index šanghajskej burzy Shanghai Composite odpísal 5,13 percenta na 2928,51 bodu. Index Shenzhen Composite, ktorý sleduje obchodovanie na burze v Šen-čene, potom stratil 6,48 percenta na 1790,03 bodu. Hlavný index hongkonskej burzy Hang Seng odpísal 3,73 percenta na 19 869,34 bodu.
Ceny ropy oslabujú kvôli obavám z vývoja dopytu v Číne. Severomorská ropa Brent aj americká ľahká ropa WTI dnes pred poludním odpisovali cez štyri percentá, Brent sa však držal nad hranicou 100 dolárov za barel. Dolár voči jüanu pred 11:00 SELČ vykazoval rast o 0,8 percenta na 6,5547 jüanu.
Obavy z uzáver
"Existujú obavy, že sa pandemická situácia v Pekingu bude časom podobať stavu v Šanghaji, kde sú dlhodobé uzávery, ktoré majú negatívne dopady na ekonomiku," poznamenal analytik Kevin Li zo spoločnosti GF Asset Management.
Na prepad cien čínskych akcií nadviazali aj hlavné indexy v Európe. Paneurópsky index STOXX Europe 600 odpisoval 1,8 percenta zhruba na 455 bodov.
Obavy zo spomalenia tempa rastu čínskej ekonomiky a oveľa razantnejší prístup americkej centrálnej banky Fed k zvyšovaniu úrokových sadzieb zatienili úľavu trhu z toho, že francúzsky prezident Emmanuel Macron vo voľbách obhájil mandát.