Rusko od začiatku vojny na Ukrajine zdvojnásobilo príjmy z predaja plynu, ropy a uhlia do Európskej únie.
S odvolaním sa na údaje fínskeho strediska pre výskum energií a ovzdušia CREA to dnes napísal ruský denník Kommersant. Rusko zarába na raste cien fosílnych palív, hoci objem dodávok sa kvôli embargu a sankciám znížil.
Rusko podľa CREA za prvé dva mesiace vojny proti Ukrajine vyviezlo energetické suroviny celkom za 63 miliárd eur, z toho do EÚ za 44 miliárd eur. To je dvojnásobok proti rovnakému obdobiu minulého roka.
Viac ide mimo Únie
"Vývoz fosílnych palív predstavuje kľúčový faktor, ktorý umožňuje Rusku budovať vojenskú moc a dovoľuje mu brutálnu agresiu proti Ukrajine," zdôraznilo fínske stredisko.
Prebytok nepredaného nákladu - odchody z ruských prístavov „na objednávku“. Jednotlivé položky predstavujú uhlie, ropu, LNG a ropné produkty.
Dodávky ropy do EÚ podľa týchto údajov klesli o 20 percent a dodávky uhlia o 40 percent. Naopak dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) o 20 percent vzrástli, dodávky zemného plynu dodávaného sieťou plynovodov sa potom zvýšili o desať percent.
Naopak dodávky ruskej ropy do oblastí mimo EÚ vzrástli o 20 percent, uhlia o 30 percent a skvapalneného plynu o 80 percent.
Najväčší dovozcovia fosílnych palív z Ruska v prvých dvoch mesiacoch invázie. Jednotlivé položky predstavujú uhlie, ropné produkty, LNG, surovú ropu a potrubný plyn.
Najväčším dovozcom energetických surovín z Ruska je Nemecko, na ktoré pripadá dovoz za 9,1 miliardy eur, ďalej Taliansko (6,9 miliardy eur), Čína (6,7 miliardy eur), Holandsko (5,6 miliardy eur), Turecko (4,1 miliardy eur) a Francúzsko (3,8 miliardy eur).
Medzi najväčšími odberateľmi sa ocitlo aj Slovensko, ktoré je na 11. mieste za Poľskom a pred Maďarskom a Rakúskom.
Nezhody aj odstavenie od plynu
Experti predpokladajú ďalší rast cien energetických surovín. EÚ zvažuje ukončenie dovozu energetických surovín z Ruska, aby Moskvu prinútila ukončiť ťaženie proti Ukrajine. Únia už prijala embargo na ruské uhlie, ktoré začne platiť od augusta.
Rovnako ide o to, že prestane odoberať ruskú ropu a plyn, ale proti embargu na ruský plyn vystupuje Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. Vysvetľujú to obavami, že takýto krok by spôsobil ekonomickú krízu.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v stredu prerušila dodávky plynu do Poľska a Bulharska, ktoré odmietajú platiť v rubľoch, ako teraz Kremeľ požaduje.