Spotrebiteľské výdavky v USA v marci vzrástli viac, než sa očakávalo, v dôsledku silného dopytu po službách. Aj tempo rastu príjmov domácností prekonalo odhady ekonómov. V piatok údaje zverejnilo ministerstvo obchodu vo Washingtone.
Ministerstvo uviedlo, že spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria viac ako dve tretiny ekonomickej aktivity USA, sa v marci zvýšili o 1,1 percent po revidovanom náraste o 0,6 percent vo februári. Ekonómovia pritom odhadovali, že marcové výdavky stúpnu o 0,7 percent po pôvodnom zvýšení o 0,2 percent mesiac predtým.
Svojou časťou prispeli k nárastu výdavkov domácností vyššie ceny. Spotrebiteľské výdavky však vstúpili do 2. štvrťroka s výraznou dynamikou, čo poukazuje na silu ekonomiky. Marcové údaje boli zahrnuté do predbežnej správy o hrubom domácom produkte Spojených štátov za 1. štvrťrok, ktorý medziročne nečakane klesol o 1,4 percent v dôsledku väčšieho obchodného deficitu.
Bolo to spôsobené prudkým nárastom dovozu a pomalším tempom akumulácie zásob.
Ministerstvo obchodu ďalej uviedlo, že osobný príjem spotrebiteľov vzrástol v marci o 0,5 percent, čo bolo slabšie tempo ako vo februári, keď sa po revízii zvýšil o 0,7 percent.
Ekonómovia však očakávali, že sa rast osobného príjmu spomalí o 0,4 percent z pôvodných februárových 0,5 percent. Zrýchľujúca sa inflácia však aj v marci znížila kúpnu silu spotrebiteľov. Takzvaný index výdavkov na osobnú spotrebu v marci vzrástol medzimesačne o 0,9 percent (o 0,5 percent vo februári), čo bol jeho najväčší nárast od roku 2005. A medziročne sa marcový index PCE zvýšil až o 6,6 percent, najviac od roku 1982.
Jadrový PCE index bez nestálych zložiek, ako sú potraviny a energie, ktorý je pre americkú centrálnu banku (Fed) preferovaným meradlom inflácie, sa v marci zvýšil medzimesačne o 0,3 percent (rovnako ako vo februári) a medziročne o 5,2 percent.