Ovládnutie Afganistanu radikálmi z Talibanu pocítia aj štáty v jeho okolí. Ekonomické vplyvy zasiahnu podľa odborníkov najmä susedný Pakistan, ktorý je dlhodobo hlavným cieľom afganských utečencov.
Ďalšia migračná vlna by mohla zastaviť finančné ozdravenie krajiny, ktorá bojuje s vysokým štátnym dlhom a je závislá na peniazoch od Medzinárodného menového fondu.
Súčasná finančná pomoc v celkovom objeme šesť miliárd amerických dolárov je už trinástym podporným programom za posledných 30 rokov, ktorým sa MMF snaží Pakistanu pomôcť.
Peniaze majú vláde pomôcť skrotiť verejný dlh vo výške 90 percent HDP, uvádza v analýze agentúra Reuters. Jeho obsluha je totiž čím ďalej drahšie.
Kolaps Afganistanu však ekonomickú rekonvalescenciu krajiny ohrozuje. "Je to veľmi znepokojujúca situácia a bohužiaľ vracia rozvoj regiónu o mnoho rokov späť," hovorí analytička Shamaila Khanová, ktorá má vo výskumnej spoločnosti AllianceBernstein na starosť tzv. rozvíjajúce sa trhy.
"Susedné štáty budú v nasledujúcich mesiacoch a rokoch zápasiť s prílivom utečencov," dodáva.
S najväčšou finančnou záťažou bude zrejme zápasiť práve Pakistan, kam mieri väčšina afganských utečencov. Vlani ich podľa Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) bolo vo svete celkovo 2,6 milióna, z toho 1,4 milióna v Pakistane a milión v Iráne. Tento rok UNHCR odhaduje, že z krajiny už ušlo zhruba ďalších 400 tisíc ľudí.
"Ďalší príliv utečencov a aktivita násilných skupín, najmä na zápa...
Zostáva vám 85% na dočítanie.