Cena hliníka sa dnes dostala na najvyššiu hodnotu za desať rokov. Hlavným dôvodom sú rastúce obavy z nedostatku dodávok tohto kovu na trhy kvôli obmedzeniu produkcie v Číne.
Cena hliníka na Londýnskej burze kovov sa dostala až na 2735,50 amerického dolára za tonu, čo je najvyššia hodnota od mája 2011, informovala agentúra Reuters.
Nižšia produkcia v Číne mení trh, ktorý bol roky dostatočne zásobený, uviedol nezávislý analytik Robin Bhar.
"Vidíme znižovanie zásob v snahe zaplniť medzeru medzi ponukou a dopytom," dodal. Bhar predpovedá, že cena hliníka vystúpi až nad 3000 dolárov za tonu.
Čína sa na svetových dodávkach primárneho hliníka podieľa viac ako polovicou. Krajina tento rok odstavila z prevádzky zariadenia na produkciu hliníka s kapacitou viac ako dva milióny ton, čo zodpovedá šiestich percentám celkovej produkcie v krajine. Podľa výskumnej spoločnosti Antaike by sa tento údaj mohol ešte zvýšiť.
Predstavitelia čínskeho hliníkárenského priemyslu však tento týždeň uviedli, že medzi ponukou a dopytom nevidia "žiadny zreteľný rozdiel". Čínsky zväz priemyslu neželezných kovov označil rast cien hliníka za iracionálny.
Hliník je ľahký kov bielosivej farby. Je tretím najviac zastúpeným prvkom v zemskej kôre, avšak prevažne vo forme zlúčenín.
Výhodou je jeho značná chemická odolnosť, nízka hmotnosť a vodivosť. Nachádza tak uplatnenie v elektrotechnike a vo forme zliatin v leteckom či automobilovom priemysle, stavebníctve a mnohých ďalších odvetviach. Z jeho zliatin sa vyrábajú tiež treba drobné mince, kuchynský riad či alobal.