Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell.  FOTO: Reuters
StoryEditor

Senát schválil ďalší mandát pre Powella na čele Fedu. Za úlohu bude mať skrotenie inflácie

12.05.2022, 22:33
Autor:
ČTKČTK

Centrálna banka USA v posledných týždňoch čelí kritike, že podcenila rast cien a reagovala pomaly na zvyšujúcu sa infláciu.

Americký Senát dnes schválil ďalší mandát pre existujúceho guvernéra americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella. Dôveru mu vyjadrila veľká väčšina 80 senátorov, napísala agentúra AP. Jeho úlohou bude skrotiť infláciu, ktorá je najvyššia za niekoľko desaťročí bez toho, aby príliš oslabila ekonomiku a vyvolala recesiu.

Na ďalší mandát na čele Fedu navrhol Powella súčasný prezident Joe Biden, ktorý rozhodnutie Senátu privítal. Prvýkrát Powella do funkcie guvernéra navrhol Bidenov predchodca Donald Trump v roku 2018. Aj vtedy Powell dostal rozsiahlu podporu od demokratických aj republikánskych zákonodarcov.

Powellovi mandát vypršal vo februári. Vďaka rozhodnutiu Senátu bude viesť centrálnu banku ďalšie štyri roky. Centrálna banka v posledných týždňoch čelí kritike, že podcenila rast cien a reagovala pomaly na zvyšujúcu sa infláciu.

Powell niekoľkokrát povedal, že silný rast cien považuje za "prechodný fenomén". Na začiatku mája Fed zvýšil základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu do rozpätia 0,75 percenta až jedno percento, čo bolo najviac za posledných 22 rokov. Powell už oznámil, že Fed bude vo zvyšovaní sadzieb pokračovať.

Inflácia v USA sa teraz nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Fedu. V marci stúpla na 8,5 percenta, čo bola najvyššia úroveň od decembra 1981.

Šiesty mesiac po sebe ceny rástli tempom nad šesť percent. Najviac sa zvyšovali ceny jedla a energií, ktoré nahor ženie ruská invázia na Ukrajine. Naďalej sa zvyšovali aj náklady na bývanie. HDP potom v prvom štvrťroku klesol o 1,4 percenta po raste o 6,9 percenta vo štvrtom kvartáli.

16. máj 2022 06:59