Asociácia na ochranu spotrebiteľov Foodwatch France dnes oznámila, že podáva žalobu na firmy Ferrero a Nestlé. Obe firmy vinia z toho, že ich výrobky boli závadné a spôsobili zdravotné ťažkosti desiatkam ľudí. Európske úrady už vyšetrujú niekoľko prípadov salmonely, ktoré by mohli súvisieť s čokoládami Kinder od firmy Ferrero.
Vo Francúzsku sa desiatky ľudí nakazili baktériou E.coli po konzumácii pizze Buitoni, ktorá patrí Nestlé. O žalobe informovala agentúra AFP.
Žaloba má spolu sedem bodov, vrátane "uvedenie zdraviu škodlivých výrobkov na trh, ohrozovania života tretích osôb a podvodu s priťažujúcimi okolnosťami".
K žalobe sa pridali aj rodiny, ktorých deti mali zdravotné ťažkosti po konzumácii kritizovaných výrobkov. Právne kroky sprevádza otvorený list, ktorý asociácia poslala na ministerstvá poľnohospodárstva, hospodárstva a zdravotníctva. Pod dokument zbiera podpisy verejnosti.
Foodwatch France chce žalobou poukázať na "nezodpovednosť týchto dvoch potravinárskych gigantov" a "prelomiť atmosféru beztrestnosti nadnárodných firiem". Nestlé a Ferrero podľa nich musí "niesť zodpovednosť za svoje činy".
Taliansky výrobca cukroviniek Ferrero na začiatku apríla pozastavil prevádzku vo svojej továrni v belgickom Arlone kvôli vyšetrovaniu desiatok prípadov salmonely, ktoré by mohli súvisieť s čokoládami tejto spoločnosti.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) k 18. máju evidoval 324 prípadov salmonely, z toho 266 potvrdených, v 14 európskych krajinách, píše AFP. Prípady ale nemusia nutne súvisieť s výrobkami firmy Ferrero.
Od konca februára sa vo Francúzsku preukázala otrava baktérií E.coli u 56 ľudí, v prevažnej väčšine to boli deti. Niektorým z nich zlyhávali obličky, dve deti po konzumácii pizze zomreli. Mrazená pizza značky Buitoni sa vyváža do 23 krajín, z toho 15 je v Afrike.