Nabíjanie elektromobilu. FOTO: HN/alžbeta Harry Gavendová
StoryEditor

Elektromobily trhajú rekordy. Ich predaj sa vlani vo svete zdvojnásobil

23.05.2022, 13:54
Autor:
ČTKČTK

Minulý rok sa každý týždeň predávalo viac elektromobilov, ako koľko sa ich predalo za celý rok 2012.

Predaj elektromobilov sa vlani vo svete zhruba zdvojnásobil a vystúpil na rekordných 6,6 milióna. Vo svojej správe to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu.

Záujmu o elektrické autá ale popri nových modeloch nahráva v mnohých krajinách aj štátna podpora. Agentúra tiež upozorňuje na potrebu väčšieho úsilia pre problémy v dodávateľských reťazcoch a na nutnosť zvýšenia produkcie surovín potrebných na výrobu elektromobilov.

Ak má silný rast predaja elektromobilov pokračovať, je nevyhnutné zabezpečiť väčšiu diverzifikáciu pri výrobe batérií a tiež spoľahlivosť v dodávkach najdôležitejších surovín.

Jedine tak sa dajú obmedziť ťažkosti pri plynulosti výroby či dodávok a zabrániť skokovému zvyšovaniu cien, uvádza správa.

image

Auto, ktoré vám zrýchlením doslova vyrazí dych. O praktickosť pritom neprišlo

Vlani sa každý týždeň predávalo viac elektromobilov, ako koľko sa ich predalo za celý rok 2012. Napriek problémom v dodávateľských reťazcoch rast pokračuje aj v tomto roku - v prvom štvrťroku predaj elektromobilov dosiahol v celom svete dva milióny. Oproti rovnakému štvrťroku vlaňajška je to nárast o 75 percent.

Na konci minulého roka jazdilo po svetových cestách asi 16,5 milióna elektrických áut. Oproti roku 2018 je to trojnásobok. Agentúra do vlaňajšieho počtu predaných elektromobilov započítava ako plne elektrické vozidlá, tak aj plug-in hybridy.

21. jún 2022 11:56