Miera nezamestnanosti v Európskej únii v apríli podľa sezónne prepočítaných údajov predstavovala 6,2 percenta, a zostala tak na rovnakej hodnote ako v marci. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Najnižšiu mieru nezamestnanosti má aj naďalej Česká republika, hoci tam o desatinu percentuálneho bodu vzrástla a predstavovala 2,4 percenta. Žiadna iná krajina EÚ nemá nezamestnanosť pod troma percentami. Nezamestnatnosť na Slovensku je na úrovni 6,3 percenta.
V eurozóne zostala miera nezamestnanosti tiež bez zmien a predstavovala 6,8 percenta. Najvyššia nezamestnanosť zostáva v Španielsku, kde oproti marcu klesla a predstavovala 13,3 percenta, a v Grécku, kde naopak vzrástla a dosiahla 12,7 percenta.
Tento rok v apríli bola situácia na trhu práce oveľa priaznivejšia ako pred rokom. Vlani v apríli bola v EÚ miera nezamestnanosti 7,5 percenta av krajinách platiacich eurom 8,2 percenta. Vtedy sa ekonomika stretla s dopadmi uzáver v súvislosti s pandémiou COVID-19.
Eurostat odhaduje, že v apríli bolo v celej EÚ bez práce 13,26 milióna ľudí, z toho 11,18 milióna v eurozóne. Proti minuloročnému aprílu sa počet nezamestnaných v EÚ znížil o 2,54 milióna av eurozóne o 2,18 milióna.
Ďalej klesá aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi do 25 rokov, a to ako proti tohtoročnému marcu, tak medziročne. V celej EÚ ich tento rok v apríli bolo 2,60 milióna av eurozóne 2,12 milióna. Miera nezamestnanosti medzi mladými v EÚ aj v eurozóne tak predstavovala 13,9 percenta.
Eurostat vo svojich výpočtoch vychádza zo všeobecne používanej štandardnej definície nezamestnanosti Medzinárodnej organizácie práce (ILO). Tá počíta medzi nezamestnaných tých, ktorí si v posledných štyroch týždňoch aktívne hľadali prácu a sú schopní nastúpiť v najbližších dvoch týždňoch.