Dáni dnes v referende jasne odsúhlasili pripojenie krajiny k spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike Európskej únie.
Po sčítaní 97 percent hlasov o tom informovali tlačové agentúry. Hlasovacie miestnosti sa uzavreli o 20-tej hodine, návrh na posilnenie bezpečnostnej spolupráce s EÚ podporilo takmer 67 percent voličov.
Jasný signál
"Dánsko dnes vyslalo jasný signál našim spojencom v Európe a NATO a (ruskému prezidentovi Vladimírovi) Putinovi. Ukazujeme, že keď Putin napadne slobodnú krajinu a ohrozuje stabilitu v Európe, my ostatní sa zomkneme k sebe," uviedla podľa agentúry AFP sociálnodemokratická premiérka Mette Frederik .
Referendum je ďalším z krokov, ktorými európske krajiny reagujú na ruskú inváziu na Ukrajinu. Tradične neutrálne Švédsko a Fínsko v máji zmenili svoj pohľad na členstvo v Severoatlantickej aliancii a podali žiadosť o vstup do NATO, pripomenula agentúra AP.
K volebným urnám bolo v Dánsku prizvaných 4,2 milióna oprávnených voličov.
"Svet sa mení, a nie k lepšiemu. Musíme sa zomknúť a posilniť spoluprácu, ktorá zvýši našu bezpečnosť," vyhlásil predtým šéf opozičnej Liberálnej strany Venstre Jakob Ellemann-Jensen, keď ešte dnes rozdával letáky, ktoré mali presvedčiť voličov na odsúhlasenie obrannej spolupráce s EÚ.
Výnimočné Dánsko
Dánsko patrí k zakladajúcim členom NATO, k prehlbovaniu spolupráce v rámci Európskej únie je dlhodobo skeptické. Do niekdajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva - predchodca EÚ - Dánsko vstúpilo v roku 1973. V roku 1992 si v bloku vyjednalo výnimky v oblasti práva a vnútorných záležitostí, bezpečnostnej a obrannej politiky, občianstva a spoločnej meny.
V referende v roku 2000 potom Dáni rozhodli, že zostanú mimo eurozóny, a o 15 rokov neskôr si odhlasovali, že ponechajú v platnosti aj výnimky z policajnej a justičnej politiky Európskej únie.
Výnimku z obrannej a bezpečnostnej politiky má Dánsko ako jediná krajina 27-členného bloku, uvádza agentúra Reuters.
Pripojenie k politike pre Dánsko okrem iného znamená, že dánski predstavitelia budú môcť zostávať v rokovacej sále, keď budú zástupcovia členských krajín EÚ diskutovať o obranných témach, a dánska armáda sa bude prípadne môcť zúčastniť únijných vojenských operácií, ako sú tie v Somálsku, Mali či Bosne.