Ukradnuté obilie z Ukrajiny kúpilo niekoľko krajín vrátane Turecka, uviedol dnes podľa agentúry AP ukrajinský veľvyslanec v Ankare Vasyl Bodnar.
Ukrajinské veľvyslanectvo sa v súvislosti s tým chystá podniknúť právne kroky proti spoločnostiam aj jednotlivcom, ktorí boli do nákupov zapojení. Kyjev tvrdí, že Rusko v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zabavuje na okupovaných územiach obilie, ktoré potom predáva. Moskva to popiera.
S vyšetrovaním údajného nákupu kradnutého obilia podľa Bodnara pomáhajú nielen turecké úrady, ale aj medzinárodná policajná organizácia Interpol. "Nájdeme a pred súd postavíme každého, kto sa na predaji kradnutého tovaru podieľal," uviedol Bodnar.
Zablokované prístavy
Ukrajinské prístavy na Čiernom mori, kde podľa Kyjeva čaká na vývoz približne 22 miliónov ton obilia, sú pod blokádou od začiatku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno obvinil Rusko z krádeže uskladnených potravín, zabavilo podľa neho pol milióna ton obilia a snaží sa ho predať.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová dnes uviedla, že správy o ruskej blokáde ukrajinských prístavov sú dezinformácie, napísala agentúra TASS. Zopakovala skoršie tvrdenie Moskvy, že za problémy s lodnou dopravou a exportom môže Ukrajina, pretože svoje prístavy zamínovala.
Konflikt podnietil celosvetovú potravinovú krízu a zapríčinil prudký nárast cien obilia, kuchynského oleja, pohonných látok a hnojív. Rusko a Ukrajina zabezpečujú takmer tretinu svetových dodávok pšenice.
Rusko je tiež kľúčovým vývozcom hnojív a Ukrajina významným dodávateľom kukurice a slnečnicového oleja. Nemožnosť vyvážať potraviny je práve jedným z dôvodov krízy, ktorá podľa odborníkov zasiahne hlavne chudobnejšie štáty sveta.
Za všetko môže Západ, tvrdí Moskva
Moskva zo situácie viní Západ a sankcie, ktoré proti Rusku zaviedol po začiatku invázie. "Musíme zdôrazniť, že riziko hladomoru v niektorých častiach sveta a odstrihnutia niektorých štátov od dodávok obilia je dôsledkom ruskej vojny, nie západných sankcií," uviedol dnes hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.
Berlín podľa neho silne odmieta ruské vysvetlenie, podľa ktorého za potravinovou krízou stojí Západ. Pomoc s riešením vzniknutej krízy dnes ponúkol aj bieloruský vodca Alexander Lukašenko, z ktorého krajiny ruské jednotky okrem iného podnikli inváziu na Ukrajinu.
Minsk je podľa neho pripravený diskutovať o možnom vývoze pšenice z Ukrajiny cez Bielorusko k prístavom v Baltskom mori. Podľa agentúry Belta o tom Lukašenko dnes telefonicky hovoril s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.