Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni predloží reformu Paktu stability a rastu po lete. Dodal, že nové pravidlá zrejme budú zahŕňať odlišné ciele týkajúce sa verejných dlhov pre jednotlivé krajiny.
Pakt stability a rastu je dohoda medzi členmi eurozóny o koordinácii ich rozpočtových politík, ktorý stanovuje strop pre verejný dlh na úrovni 60 percent hrubého domáceho produktu a pre deficit verejných financií na úrovni troch percent HDP. Aktuálne sa diskutuje o jeho reforme a zvýšení flexibility pravidiel.
Európska komisia pozastavila platnosť Paktu stability a rastu do roku 2023, aby dala vládam priestor na podporu ekonomík zasiahnutých pandémiou a vojnou na Ukrajine.
"Diskutujeme o tom, ako reformovať pakt stability. Myslím si, že by som návrh mohol predložiť po lete," povedal Gentiloni na podujatí v talianskom meste Trento. "Cesta k zníženiu dlhu musí byť schodnejšia, dôveryhodnejšia a menej nebezpečná pre rast, keďže všetci vieme, že bez rastu ekonomiky je znižovanie dlhu veľmi ťažké."
Vládna podpora a investičné programy na zmiernenie negatívnych ekonomických vplyvov pandémie ochorenia COVID-19 zvýšili verejné dlhy mnohých krajín EÚ výrazne nad hraničných 60 percent HDP. Priemerný verejný dlh v eurozóne je podľa Gentiloniho aktuálne na úrovni 97,5 percenta HDP.
Gentiloni si myslí, že proces znižovania vládnych dlhov bude vyžadovať, aby každá krajina predložila svoj plán konsolidácie verejných financií a rokovala o ňom s EK. Individuálne plány budú "rozdielne s rozdielnymi cieľmi týkajúcimi sa znižovania dlhu".