Minsk neplatí Moskve za odber zemného plynu. Ten síce dostáva Bielorusko od svojho suseda lacnejšie ako iní zákazníci ruskej spoločnosti Gazprom, avšak Minsk spadol do vlastnej pasce, keď trval na platbe v rubľoch.
Umelé posilňovanie rubľa totiž zvýšilo cenu za plyn príliš vysoko. Na svojom webe to dnes napísal bieloruský nezávislý denník Naša Niva.
Ničivý aktuálny kurz
Bielorusko by podľa zmluvy malo platiť za tisíc metrov kubických plynu 128 dolárov. To je štvrtinová až polovičná cena proti tým, ktoré podľa dlhodobých kontraktov platili plynárenské spoločnosti z iných krajín. Pre Bielorusko je táto cena fixná, zatiaľ čo časť firiem kupuje plyn podľa ceny naviazanej na ropu. Nikto však nemá takú výhodnú cenu ako Bielorusko.
Minsk sa chytil do vlastnej pasce, píše bieloruský denník. Z politických dôvodov sa režim dlho domáhal, aby smel prejsť k platbám za energie v rubľoch, a po začiatku vojny na Ukrajine sa tak Minsk rozhodol. Platiť v rubľoch má nielen Bielorusko, Moskva to požadovala aj od firiem z Európskej únie.
Rusko pritom zaviedlo opatrenia, vďaka ktorým sa zvýšil kurz rubľa ako voči doláru, tak voči euru a bieloruskému rublu.
Kurz teraz činí 56 ruských rubľov za jeden dolár. Trhový kurz by sa pohyboval medzi 80 až 120 rublmi za dolár. Bielorusku by pritom stačil kurz 75 až 80 rubľov za dolár, ako to bývalo pred 24. februárom, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
"Minsk nevykonáva platby podľa aktuálneho kurzu. Zaplatíš jednu splátku - a všetky ostatné budeš musieť urobiť podľa tej prvej, pretože taká je politika Gazpromu," tvrdí zdroj oboznámený so situáciou.
Zatiaľ bez problémov
Teraz by muselo Bielorusko vynaložiť oveľa viac dolárov či rubľov, než predtým predpokladalo. Preto Minsk neplatí a zatiaľ vyčkáva, až rubeľ oslabí, alebo či sa nepodarí pozmeniť vzorec na výpočet ceny, píše Naša Niva.
"Rubeľ posilňuje ako šialený. Aby sme to neprehnali. Dejú sa nečakané veci," povedal bieloruský prezident Alexander Lukašenko pred televíznymi kamerami na schôdzke s Vladimirom Putinom, keď 23. mája prišla reč na prechod na zúčtovanie v národných menách. "Zatiaľ ešte zjednávajú," povedal o situácii informovaný zdroj.
Podpredseda bieloruskej vlády Juryj Nazarau agentúre TASS už skôr povedal, že "máme prvý polrok, aby sme vypracovali mechanizmus vytvárania ceny (za plyn) v rámci zväzového súštátia".
V minulosti sa už medzi Bieloruskom a Gazpromom stalo, že sa nedokázali dohodnúť na cene za plyn. Vzájomne prijateľné riešenie sa nakoniec vždy našlo, dodáva Naša Niva.