Litva v súlade so sankciami Európskej únie rozšírila obmedzenia na prevoz tovaru cez svoje územie do ruskej kaliningradskej enklávy, informovala dnes agentúra Reuters.
Opatrenie sa novo vzťahuje na alkohol, cement alebo drevo, uviedol hovorca litovskej colnej správy. Gubernátor Kaliningradskej oblasti následne v reakcii navrhol kompletný zákaz tranzitu tovaru medzi všetkými tromi pobaltskými štátmi a Ruskom.
Obmedzenie prepravy ďalších druhov tovaru do ruskej oblasti pri Baltskom mori podľa litovských médií zodpovedá sankčnému balíku EÚ, ktorý členské štáty prijali 8. apríla v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Len to, čo podlieha sankciám
Tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti je predmetom diplomatických sporov medzi Moskvou a Vilniusom od polovice júna. Litva minulý mesiac zakázala cez svoje územie do ruskej enklávy prepravovať tovar, na ktorý sa vzťahujú protiruské sankcie európskeho bloku.
Rusko obmedzenie tranzitu označuje za blokádu a už skôr Vilnius varovalo, že podnikne tvrdé odvetné opatrenia.
Litovské ministerstvo zahraničia na svojich stránkach podľa spravodajského servera Delfi zdôraznilo, že pozemná doprava medzi Kaliningradskou oblasťou a iným ruským územím nie je zablokovaná.
"Preprava ľudí a tovar, ktorý nepodlieha sankciám EÚ, pokračuje. Litva na túto prepravu neuvalila žiadne jednostranné, individuálne alebo dodatočné sankcie," uviedlo ministerstvo.
Odveta z ruskej strany
Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov na komunikačnej platforme telegram upozornil, že Litva nezaviedla nové sankcie, iba vstúpili do platnosti skôr schválené úniové opatrenia. Zároveň však navrhol, aby Moskva na obmedzenie odpovedala vlastným zákazom.
"Ako odvetné opatrenie navrhujeme kompletný zákaz pohybu tovaru (vrátane tranzitného z tretích krajín) medzi tromi pobaltskými štátmi a Ruskom," napísal Alichanov. Toto opatrenie by podľa neho neplatilo pre Kaliningrad.
Kaliningradská oblasť, vklinená medzi Poľsko a Litvu, dostáva dodávky tovaru z Ruska po železnici a po ceste cez litovské územie. S ostatnými časťami Ruska má však aj námorné spojenie. Na konci júna sa objavili z diplomatických kruhov informácie, že predstavitelia EÚ smerujú ku kompromisnej dohode s Vilniusom s cieľom zmierniť spor s Moskvou.
Podľa zdrojov agentúry Reuters mala Litva silné výhrady voči riešeniu, ktoré by sa dalo považovať za ústupok Rusku.