Tok ruského plynu do Nemecka potrubím Nord Stream 1 pred stredajším očakávaným znížením dodávok slabne. Dodávky suroviny cez Ukrajinu zostávajú dnes oproti tomu stabilné, uviedla agentúra Reuters.
Cena plynu pre európsky trh s dodaním v auguste vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku prvýkrát od marca presiahla 190 eur za megawatthodinu (MWh).
Gazprom zmenil tlak
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom podľa ukrajinského štátneho prevádzkovateľa plynovodnej siete GTSOU bez upozornenia prudko zvýšila tlak v plynovode, ktorý dodáva ruský plyn do Európy.
Takýto nárast tlaku by mohol viesť k mimoriadnym udalostiam, vrátane prasknutia potrubia, a prevádzkovatelia potrubí sú povinní sa o nich navzájom vopred informovať, uviedla ukrajinská spoločnosť.
Fyzický tok cez Nord Stream 1 dosahoval v čase od ôsmej do deviatej hodiny ráno 27,749.860 kilowatthodín za hodinu (kWh/h). To je pokles z úrovní nad 29 miliónov kWh/h za väčšinu predchádzajúceho dňa.
Gazprom v pondelok oznámil, že potrebuje opätovne zastaviť prevádzku Nord Streamu 1, čo bude znamenať, že plynovod bude od 27. júla fungovať iba na 20 percent kapacity. V súčasnosti je prevádzka plynovodu obmedzená zhruba na 40 percent kapacity.
Tok na Slovensko sa nezmenil
Gazprom už skôr ako dôvod zníženého prietoku uviedol oneskorený návrat turbíny z opravy v Kanade. Do 21. júla pritom už bol tok Nord Streamom 1 na desať dní úplne zastavený kvôli nahlásenej údržbe. Nemecko v pondelok oznámilo, že nevidí technický dôvod na ďalšie obmedzenie dodávok plynu.
Dodávky plynu z Ukrajiny na Slovensko cez hraničný bod Veľké Kapušany sa ráno pohybovali okolo 36,8 milióna metrov kubických za deň. Oproti predchádzajúcemu dňu sa takmer nezmenili, ukázali údaje ukrajinského prevádzkovateľa prepravnej sústavy.
Dodávky plynu do Európskej únie cez stanicu Sochranovka Ukrajina už v máji Gazpromu zakázala, takže sa cez Ukrajinu do Únie dostáva asi o tretinu menej ruského plynu ako predtým.