Čína dnes rozhodla o zachovaní prísnej stratégie nulového covidu aj v druhej polovici roka 2022. Lídri krajiny sa zaviazali k dosiahnutiu čo najlepších výsledkov, informovala agentúra Kjódó s odvolaním sa na štátne médiá.
Rozhodnutie o radikálnej politike prijal Ústredný výbor vládnucej Komunistickej strany Číny na rokovaní, ktorému predsedal prezident Si Ťin-pching.
Hospodársky výkon nie je dostatočný
Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Nová Čína účastníci rokovaní priznali, že súčasný hospodársky výkon krajiny sa potýka s výraznými problémami a prisľúbili stabilizáciu zamestnanosti a spotrebiteľských cien.
Výbor sa tiež zhodol na potrebe sledovať mutácie vírusu a podporiť výskum a vývoj nových vakcín a liekov.
Čína zaviedla úplné alebo čiastočné lockdowny v desiatkach veľkých miest. Tieto kroky mali výrazný vplyv na čínsku ekonomiku. V druhom štvrťroku vzrástla čínska ekonomika oproti predchádzajúcemu roku iba o 0,4 percenta, pričom tempo expanzie sa spomalilo tiež kvôli dlhodobej uzávierke v Šanghaji.
Medziročné porovnanie HDP zdôraznilo, že pre čínsku vládu bude ťažké dosiahnuť cieľ rastu, ktorý bol pre tento rok nastavený vo výške približne päť percent.
Účastníci rokovaní tiež pripomenuli, že je potrebné aktívne podporovať obchod a sústrediť sa na nové technológie a zahraničný kapitál. Prísne protiepidemické obmedzenia však spôsobili, že zahraničné spoločnosti sa zdráhajú zvyšovať svoje investície v Číne.
Aj keď je počet nahlásených prípadov ochorení v Číne v porovnaní s rastúcou krivkou v iných častiach Ázie nepatrný, čínska vláda trvá neústupne na dodržiavaní politiky nulového covidu, ktorá spočíva v okamžitej likvidácii ohnísk nákazy.
Opatrenia tlačia na ekonomiku
Napriek prísnym opatreniam sa však v krajine naďalej objavujú nové prípady. Opakujúce sa rozsiahle lockdowny môžu podľa odborníkov zvýšiť tlak na druhú najväčšiu ekonomiku sveta, ktorá už v druhom štvrťroku oproti prvému prudko klesla. Na vine boli práve rozsiahle obmedzenia, ktoré mali negatívny vplyv na priemyselnú výrobu a na ochotu ľudí míňať. Čoraz viac ľudí sa preto stavia proti tomuto systému riadenia epidémie a časť z nich dokonca zvažuje odchod z krajiny, uvádza agentúra Bloomberg.
Čínske úrady navyše dnes podľa BBC nariadili nový lockdown vo Wu-chane pre takmer milión ľudí po tom, ako tam boli odhalené štyri prípady nákazy koronavirom. Wu-chan je známy ako mesto, kde bol vírus SARS-CoV-2 zaznamenaný vôbec prvýkrát.