Ekonomické sankcie, ktoré západné krajiny zaviedli voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, oživili takzvaný kufrový obchod, ktorý prekvital v 90. rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu.
Teraz totiž Rusi znova pendlujú medzi Moskvou a Istanbulom, kde vo štvrti preslávenej najmä textilným sortimentom plnia kufre tovarom, a ten potom predávajú v Rusku. S odvolaním sa na ruskú televíziu REN-TV to napísal turecký denník Hürriyet.
Nákupy zvyšujú niekoľkonásobne
V obchodoch v istanbulskej štvrti Laleli, ktorá leží asi kilometer od presláveného trhoviska Veľký bazár, Rusi od mája zvýšili nákupy štyrikrát.
Práve v máji ruská vláda stanovila zoznam tovarov, ktoré môžu jednotlivci aj firmy bez cla priviezť. Zahŕňajú viacero výrobkov od oblečenia až po autodiely.
Takzvaný kufrový obchod dostal názov podľa praktík ľudí, ktorí krátko po rozpade Sovietskeho zväzu jazdili - aj z východoeurópskych štátov - autobusom do Istanbulu.
Raj pre veľkoobchodníkov
Tam naplnili kufre oblečením, ktoré potom predávali vo svojich krajinách. Týmto obchodom preslávila štvrť Laleli, kam už roky prichádzajú nakupovať ľudia z celého sveta. Najväčší obrat ale majú tamojší obchodníci dlhodobo práve s Ruskom či bývalými sovietskymi republikami.
Na rozdiel od 90. rokov však teraz veľkú časť nakupujúcich v Laleli tvoria veľkoobchodníci. Niektorí z nich majú podľa televízie REN-TV až 300-percentný zisk.
Denník Hürriyet napísal, že v 90. rokoch medzi Moskvou a Istanbulom prevádzkovali kufrový obchod milióny ľudí, vrátane terajšieho hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. Ten vtedy pôsobil v rôznych funkciách na ruskej ambasáde v Ankare.