Júlová inflácia v Českej republike patrí k najvyšším v Európe. Vyššie v krajinách Únie sú len krajiny Pobaltia. Vo svete sú však aj krajiny, kde je niekoľkonásobne vyššia. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Portu. V Česku medziročne vzrástli spotrebiteľské ceny v júli o 17,5 percenta.
"S vysokou infláciou nie sú Česi vo svete ani zďaleka sami, v Únií však hneď po pobaltských krajinách schytali najväčšiu ranu. V Estónsku, Lotyšsku a Litve sa miera inflácie vyšplhala až na takmer 23 percent a rýchlosť rastu nespomaľuje," uviedol analytik Portu Filip Louženský.
Taktiež v eurozóne inflácia naďalej rastie z 8,6 percenta v júni na 8,9 percenta v júli, čo podľa neho ukazuje na mierne spomalenie jej rastu. Nahor priemer inflácie Únie ťahajú práve pobaltské štáty s infláciou vyše 20 percent. V najväčších ekonomikách Európy, v Nemecku a Francúzsku, je však inflácia 7,5 a 6,1 percenta, čo pôsobí v opačnom smere.
Podobnú infláciu ako v Česku majú napríklad v Bielorusku (17,6 percenta) alebo Bulharsku (16,9 percenta). Mierne nižšiu infláciu než Česká republika má napríklad Poľsko s 15,5 percentami.
Spomedzi krajín G20 má najvyššiu infláciu Turecko (79,6 percenta), nasleduje Argentína (64 percent) a Rusko (15,9 percenta). Najnižšiu infláciu majú naopak v Saudskej Arábii (2,3 percenta), Japonsku (2,4 percenta) a v Číne (2,7 percenta). Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v júli spomalilo na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta.
Najvyššia inflácia na svete je v krajinách tretieho sveta. Rebríčku dominuje Zimbabwe s infláciou 257 percent. Tam bola však inflácia aj pred rokom na úrovni 50 percent, upozornil Louženský. Naopak, najnižšiu infláciu hlási Hongkong (1,8 percenta) alebo Macao (1,3 percenta). Defláciu má malý africký štát Benin (mínus 2,6 percenta).