Medzinárodná agentúra pre energiu zvýšila odhad rastu dopytu po rope na tento rok o 380-tisíc na 2,1 milióna barelov denne. Uviedla to dnes vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu. Jedným z dôvodov je podľa nej fakt, že ropa čiastočne nahrádza drahý zemný plyn.
Na trh však zároveň nepriaznivo pôsobia obavy z hospodárskej recesie. Viac ropy, ako sa predpokladalo, naďalej ťaží a vyváža Rusko.
Vysoké letné teploty spolu s drahým zemným plynom spôsobujú, že sa zvyšuje záujem o ropu na výrobu elektriny. To je aj hlavný dôvod, prečo agentúra zvýšila odhad rastu dopytu.
"Ceny zemného plynu a elektriny vystúpili na nové rekordy, čo v niektorých krajinách podporuje prechod od plynu k rope," uviedla agentúra, ktorá sídli v Paríži. "Tieto mimoriadne nárasty, ktoré sa sústredia prevažne na Blízkom východe a v Európe, maskujú relatívny útlm v iných sektoroch," upozornila IEA.
Agentúra cituje nižšie využitie palív pre cestnú dopravu vo vyspelých krajinách a spomaľujúci rast ku koncu roka. To podľa nej zodpovedá horšej ekonomickej nálade, ktorá v druhom polroku počíta s výrazným poklesom.
Ponuka ropy na svetovom trhu v júli medzičasom vystúpila nad úroveň, kde bola pred pandémiou. Prispieva k tomu hlavne nad očakávania vyššia ťažba v Rusku, kde vývoz ropy v júli klesol o 115-tisíc na 7,4 milióna barelov denne. Od začiatku roka to znamená pokles len o 600-tisíc barelov denne.
Príjmy Ruskej federácie z vývozu ropy sa v júli znížili o dve miliardy na 18,38 miliardy eur. Za nižším príjmom je však prevažne pokles cien ropy na svetových trhoch.
IEA tiež upozornila, že Čína prvýkrát predstihla Európu ako hlavnú destináciu pre ruskú ropu.
Medzinárodná agentúra pre energetiku je medzivládna organizácia, ktorá vznikla v roku 1974 v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. K jej vzniku prispela vtedajšia ropná kríza, organizácia funguje najmä ako poradca členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v otázkach energetiky.