Cena termínového kontraktu na elektrinu na burze EEX v Lipsku prvýkrát prekročila 700 eur za megawatthodinu. Za dnešok si pripísala viac ako 25 percent, len pred týždňom pritom vystúpila nad 500 eur.
K rastu prispievajú obavy z obmedzenia dodávok plynu z Ruska. Súčasná cena je zhruba štrnásťnásobkom sezónneho priemeru za posledných päť rokov.
Rusko v piatok oznámilo, že na konci augusta na tri dni preruší dodávky plynu Nord Streamom 1, ktorý prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora a ktorý je pre dodávky ruského plynu do Európskej únie hlavnou trasou.
Ruský štátny podnik Gazprom oznámil, že plyn od 31. augusta do 2. septembra potrubím prúdiť nebude kvôli údržbe.
"Katastrofa už nastala," konštatoval Thierry Bros, ktorý sa na prestížnej parížskej vysokej škole politických vied Sciences Po zaoberá medzinárodnou energetikou. "Myslím, že hlavná otázka je, kedy sa lídri Európskej únie preberú," dodal.
Jedno z doteraz najtemnejších varovaní predložil belgický premiér Alexander de Croo. Európa podľa neho môže čeliť až desiatim ťažkým zimám. To by znamenalo trvalý tlak na hlavné ekonomiky, tisíce domácností by sa tiež potýkali s problémami pri platení účtov.
Obavy o ekonomiku stlačili kurz eura voči doláru na najnižšiu hodnotu za 20 rokov, teda od zavedenia jednotnej európskej meny vo fyzickej podobe. Inflácia v EÚ je pritom na maximu.
Európa sa nachádza v ťažkej situácii. Do oficiálneho začiatku zimnej vykurovacej sezóny zostáva len niečo vyše mesiaca.
Členské štáty sa snažia naplniť zásobníky, ale sú stále silne závislé od ruského plynu a akékoľvek ďalšie obmedzenie dodávok zo strany Ruska by mohlo viesť k dodávkam energií na prídel, uviedla agentúra Bloomberg.
Ceny plynu v Európe sa dnes vyšplhali na ďalší rekord. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v septembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku vzrástla o 14,6 percenta a zakončila obchodovanie na 280,24 eura za megawatthodinu. Pred rokom sa ešte pohybovala pod 27 eurami za MWh.
Situácia okolo dodávok ruského plynu do Európy sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Na trhu pre obmedzené dodávky plynu panujú obavy, či Európa dokáže v zime vyrobiť dostatok elektriny.