Rusko oslovilo niekoľko ázijských krajín s ponukou dlhodobých kontraktov na ropu so zľavou až 30 percent. S odvolaním sa na západného predstaviteľa, ktorý si neželal byť menovaný, to dnes uviedla agentúra Bloomberg.
Ponuka zliav môže byť znakom toho, že sa Rusko snaží odvrátiť snahu skupiny vyspelých krajín G7 o presadenie plánu, ktorý by umožnil tretím stranám ľahšie nakupovať ruskú ropu, ale za nízku cenu stanovenú západnými krajinami.
Postup Ruska však tiež môže byť snahou zabezpečiť si náhradných odberateľov pre ropu, ktorú v súčasnosti predáva do Európy.
Obávajú sa zvyšovania cien
Šieste kolo sankcií, ktoré Európska únia zaviedla voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, zahŕňa zákaz ruskej ropy. Zahŕňa však aj zákaz pre tretie krajiny, aby využívali pri nákupe ruskej ropy firmy z EÚ pre poistenie a finančné služby.
Tento zákaz nadobudne účinnosť v decembri. Americkí úradníci sa ale obávajú, že súčasný rámec by citeľne zvýšil ceny ropy a priniesol Rusku výrazné zisky.
Niektoré európske krajiny podporili myšlienku výnimky zo zákazu poistenia ropy, ak by sa predávala za cenu pod medzinárodne stanoveným stropom. Iné krajiny však uviedli, že takýto systém by fungoval len v prípade, ak by s účasťou v tomto programe súhlasili významní ázijskí odberatelia ruskej ropy, najmä Indie.
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že krajiny G7 o návrhu vážne diskutujú. Podľa neho však ide o zložitú záležitosť, ktorá by vyžadovala podporu ďalších krajín, ak by mala byť funkčná.
Plánu vyjadrujú podporu
Zatiaľ nie je jasné, ako sa k plánu postaví väčšina ázijských krajín. Viaceré krajiny už mu verejne vyjadrili podporu. Podľa zdrojov sa však India zdráha pripojiť k systému cenových stropov, pretože jej priemyselné spoločnosti majú obavy, že by mohli prísť o možnosť nakupovať zľavnenú ruskú ropu.
Predstavitelia G7 sa snažia vypracovať podrobnosti o tom, ako by mal byť cenový strop stanovený. Zástancovia plánu tvrdia, že aj v prípade, že sa veľké krajiny k dojednaniu oficiálne nepripoja, mohlo by to pomôcť znížiť príjmy Ruska z predaja ropy, pretože aj tieto krajiny by získali ďalšiu páku na Moskvu pri vyjednávaní výhodnejších ropných kontraktov. Dôležité bude ale aj to, na akej úrovni bude cenový strop stanovený.
V prípade prijatia plánu cenového stropu by EÚ musela zmeniť svoj sankčný balík, ktorý bol prijatý po dlhej a ťažkej diskusii. Maďarsko, ktoré zdržiavalo dohodu o sankciách na ruský energetický sektor, dalo najavo, že bude proti akémukoľvek obmedzeniu cien ropy.