Česká republika bola vlani najrýchlejšie sa zadlžujúcou krajinou Európskej únie a deficit rozpočtu prekonal dovtedy najhorší výsledok z roku 2020, konštatuje český Najvyšší kontrolný úrad v dnes zverejnenom stanovisku k návrhu štátneho záverečného účtu krajiny za rok 2021.
Úrad tiež pripomenul, že Česko sa vlani zaradilo medzi krajiny s najnižšou mierou ekonomického rastu v EÚ. Pozitívne kontrolóri naopak hodnotia nízku mieru nezamestnanosti.
Podiel českého verejného dlhu vo vzťahu k hrubému domácemu produktu sa vlani medziročne zvýšil o 4,2 percentuálneho bodu, čo bolo najviac zo všetkých krajín EÚ. "Kým dvadsať krajín únie dokázalo v roku 2021 medziročne svoje zadlženie k HDP znížiť, to naše vzrástlo o viac ako štyri percentuálne body," uviedol prezident NKÚ Miloslav Kala.
Vysoký schodok rozpočtu
Lepšiemu výsledku podľa Kalu bráni najmä vysoký podiel mandátorných a kvázimandátorných výdavkov štátu. Výdavky stanovené zákonmi a nevyhnutné pre chod štátu pohltili v roku 2021 takmer 94 percent príjmov štátneho rozpočtu.
Vláde tak zostávalo iba približne 95 miliárd korún (približne 3,8 miliardy eur) na reakcie na aktuálne ekonomické či sociálne problémy alebo na naštartovanie ekonomiky pomocou investícií. Ak nebudú vykonané kroky vedúce k úsporám na výdavkovej strane štátneho rozpočtu, bude podľa úradu potrebné posilniť príjmy štátu.
Schodok štátneho rozpočtu dosiahol v roku 2021 takmer 420 miliárd korún (asi 17 miliárd eur). "O viac ako 52 miliárd korún tak prekonal dovtedy najhorší výsledok z roku 2020. A to napriek tomu, že ekonomické reštrikcie súvisiace s pandémiou covidu-19 v minulom roku nedosahovali také miery ako v roku 2020," upozornil úrad.
Tohtoročný rozpočet by mal podľa vládou schválenej novely skončiť so schodkom 330 miliárd korún. Parlament by novelu rozpočtu mal prerokovať v septembri.
Slabý rast
Kontrolóri tiež poukázali na to, že sa Česko vlani zaradilo medzi krajiny s najnižšou mierou ekonomického rastu v Európskej únii. Zatiaľ čo HDP Česka medziročne vzrástol o 3,3 percenta, priemer EÚ bol o 2,1 percentuálneho bodu vyšší. Pomalší rast ako Česko vlani zaznamenali iba Slovensko a Nemecko.
Vyššiemu medziročnému rastu HDP zabránilo najmä medziročne výrazne horšie saldo zahraničného obchodu. To na rozdiel od vysokých prebytkov v predchádzajúcich rokoch skončilo v roku 2021 deficitom 1,5 miliardy korún. Dôvodom boli vyššie ceny dovážaných tovarov, najmä ropy a zemného plynu, a nižší zahraničný dopyt.
"Na druhej strane si Česko aj v roku 2021 udržala v rámci EÚ najnižšiu mieru nezamestnanosti, a to 2,8 percenta," uvádza NKÚ. Podiel ľudí bez práce tak bol v Česku o 4,2 percentuálneho bodu nižší, ako je priemerná miera nezamestnanosti v únii.
Kontrolóri tiež konštatovali, že hospodárenie obcí a krajov skončilo v minulom roku v prebytku 41,3 miliardy korún. V porovnaní s rokom 2020 to bolo o 27,3 miliardy korún viac. Ku koncu minulého roka mali samosprávy na účtoch 367,5 miliardy korún, medziročne o 47,4 miliardy viac.
"Územné rozpočty potrebujú určitú rezervu. Treba sa však pýtať, či súčasné rezervy nie sú už nadmerné, navyše znehodnocované vysokou infláciou, "upozornil Kala.