Rusko dnes skoro ráno prerušilo dodávky plynu potrubím Nord Stream 1, ktoré je hlavnou trasou pre prepravu ruského zemného plynu do Európskej únie. Ohlásená odstávka má trvať do sobotňajšieho rána.
Recesia a ekonomická vojna
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zhruba pred dvoma týždňami uviedla, že jediná zvyšná kompresorová stanica potrebuje údržbu. Zastavenie dodávok suroviny tak vyhrotilo ekonomickú vojnu medzi EÚ a Ruskom, uviedla agentúra Reuters.
Analytici upozorňujú, že zastavením dodávok plynu hlavnou trasou sa zvyšuje predpoklad hospodárskej recesie v Európe. Znamená to aj nutnosť zaviesť úsporné opatrenia ohľadom spotreby plynu v niektorých krajinách EÚ. Pre slabšie dodávky sa výrazne zvýšila cena plynu pre európsky trh.
Údaje zo vstupných bodov spájajúcich Nord Stream 1 s nemeckou plynárenskou sústavou potvrdili, že prietoky plynu klesli dnes skoro ráno na nulu. Prevádzkovateľom plynovodu je spoločnosť Nord Stream AG, v ktorej má hlavné slovo Gazprom.
Bude prúdiť znova od soboty?
Nord Stream 1 prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Z Nemecka sú naň naviazané plynovody do ďalších krajín. Situácia okolo dodávok ruského plynu sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo inváziu na Ukrajinu a EÚ v odvete prijala sériu protiruských sankcií.
Gazprom 19. augusta oznámil, že preprava plynu Nord Streamom 1 sa po trojdňovej odstávke obnoví, ak nenastanú žiadne technické problémy. Plyn by mal potrubím znovu začať prúdiť v sobotu o 03:00 SELČ. Európske vlády sa však obávajú, že by Moskva mohla výpadok predĺžiť ako odplatu za západné sankcie.
Gazprom obmedzovanie dodávok plynu zdôvodňuje technickými problémami, okrem iného chýbajúcou turbínou v stanici Portovaja. Európska únia však tvrdí, že technické problémy sú len zámienkou a že Moskva používa plyn ako zbraň na presadenie svojich záujmov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes podľa agentúry Interfax zopakoval, že Rusko nemôže záväzky pri dodávkach plynu plniť kvôli západným sankciám.
Nemecko oficiálne stanovisko Gazpromu spochybňuje
Šéf nemeckej agentúry Bundesnetzagentúr Klaus Müller povedal, že povahu tejto novej údržby Nord Streamu 1 z technického hľadiska nechápe. Ak sa však od soboty objem plynu v potrubí vráti na 20 percent kapacity, kde bol pred údržbou, Nemecko si s tým poradí.
Plynové zásobníky už má totiž naplnené takmer z 85 percent. Bundesnetzagentur má v Nemecku na starosti reguláciu sieťových služieb.
"V zime môžeme zobrať plyn zo zásobníkov. Plynom teraz šetríme (a musíme v tom pokračovať!), budeme mať LNG terminály a vďaka Belgicku, Holandsku, Nórsku (a čoskoro aj Francúzsku) plyn prúdi," napísal Müller na Twitteri.
Nemecko, rovnako ako napríklad Poľsko, plánuje ďalšie investície do terminálov na skvapalnený zemný plyn LNG, aby mohlo surovinu odoberať aj zo vzdialených ložísk a dovážať si ju na tankeroch cez more. Výrazne už sa do Európy zvýšil dovoz LNG zo Spojených štátov.
Na 20 percent kapacity prevádzkovateľ Nord Streamu 1 objem prepravovaného plynu znížil postupne. V júni najprv na 40 percent, neskôr viac, až na súčasnú pätinu. Kapacita potrubia je až 167 miliónov metrov kubických plynu denne, naposledy potrubím prúdilo asi 30 miliónov metrov kubických za deň.
Ceny plynu počas vojny
Cena plynu pre európsky trh s dodaním v októbri sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility TTF v Holandsku dnes napoludnie pohybovala okolo 267 eur za megawatthodinu, a proti utorku bola asi o pol percenta vyššia.
Na maximu sa ocitla začiatkom marca, krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Vtedy v jeden deň skokovo vzrástla až k 345 eurám za MWh, napokon ale uzavrela späť pod 200 eur/MWh. Cena v TTF je pre ceny plynu v Európe určujúca.
Pred rokom stál plyn v TTF zhruba 28 eur, pred dvoma rokmi asi 15 eur/MWh. Už pred vlaňajšími Vianocami sa ale jeho cena prudko zvýšila a dostala sa k 130 eurám, kým sa v januári vrátila pod 65 eur.
Podľa časti analytikov to bola reakcia na energetickú politiku Európskej únie, ktorá tlačí na rýchly odklon od fosílnych palív bez adekvátneho riešenia.