Predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nórsko bude s Úniou spolupracovať na zabezpečení stability v dodávkach plynu

15.09.2022, 12:32
Autor:
ČTKČTK

Zástupcovia nórskych energetických firiem poznamenali, že o dlhodobé kontrakty majú záujem. Chcú však vedieť, kto bude protistranou týchto zmlúv. "Za súčasných cenových úrovní je to pre väčšinu súkromných hráčov až príliš veľké riziko," povedal šéf energetickej spoločnosti Aker Öyvind Eriksen.

Nórsko bude spolupracovať s krajinami Európskej únie na zabezpečení väčšej stability v dodávkach plynu. Povedal to dnes predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe, ktorý rokoval so zástupcami najväčších ťažobných firiem v Nórsku o kríze na energetickom trhu v Európe. Prudké výkyvy v cenách plynu podľa premiéra nie sú v záujme Nórska.

Störe so zástupcami ťažobných firiem hovoril o tom, ako na trhu dosiahnuť zníženie cien plynu, ktorý Nórsko dodáva do ďalších európskych krajín. Bavili sa aj o možnosti dlhodobých zmlúv na dodávky plynu.

"Nie je v záujme Nórska, aby sme pri plyne mali také mimoriadne cenové nárasty," povedal premiér po schôdzke. Nórsko je teraz najväčším dodávateľom plynu v Európe prostredníctvom siete potrubia, uviedla agentúra Reuters.

Zástupcovia energetických firiem poznamenali, že o dlhodobé kontrakty majú záujem. Chcú však vedieť, kto bude protistranou týchto zmlúv.

"Za súčasných cenových úrovní je to pre väčšinu súkromných hráčov až príliš veľké riziko," povedal novinárom šéf energetickej spoločnosti Aker Öyvind Eriksen. Súčasťou podniku je aj spoločnosť Aker BP, ktorá je druhým najväčším producentom zemného plynu v Nórsku.

"Čiastočne je to teda otázka cenového mechanizmu a čiastočne aj toho, ako môžu štáty a firmy spolupracovať na riešení tejto veľmi vážnej situácie," dodal.

Významným dodávateľom plynu do Európskej únie bývala ruská spoločnosť Gazprom, nad ktorou má kontrolu Kremeľ. Únia však už pred rokmi začala dlhodobé zmluvy s Gazpromom nahrádzať zmluvami krátkodobými, kde ceny oveľa viac kolíšu. Svoj postoj Brusel zdôvodňoval nutnosťou znížiť závislosť na surovinách z Ruska.

Situáciu na trhu skomplikovala invázia ruských vojsk na Ukrajinu vo februári tohto roku. Západné štáty po nej zaviedli sériu tvrdých protiruských sankcií a urýchľujú snahu prestať z Ruska odoberať ropu a plyn.

01 - Modified: 2023-05-25 18:37:29 - Feat.: - Title: Ruský plyn je pasca, tvrdia Poliaci. Slovensko je v hre o veľký plynový kontrakt práve od severného suseda 02 - Modified: 2023-05-25 07:01:33 - Feat.: - Title: NATO demonštruje silu. Do ruského susedstva priplávala najväčšia lietadlová loď na svete 03 - Modified: 2023-05-25 16:00:00 - Feat.: - Title: Vieme, kedy k nám príde plyn z Poľska, no „drogy“ ostávajú záhadou 04 - Modified: 2023-05-23 15:12:36 - Feat.: - Title: Rusko kritizuje plánovanú návštevu americkej lietadlovej lode v Nórsku 05 - Modified: 2023-05-23 17:30:00 - Feat.: - Title: Nabíjanie drahšie ako tankovanie? Ceny sa otáčajú a pozícia elektromobilov sa zhoršuje (Brífing HN)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. máj 2023 02:24