Ceny ropy sa dnes na svetových trhoch výrazne zvyšujú, predpoludním pridávali viac ako dve percentá. Reagujú tak na vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku, ktorá vyvoláva obavy z obmedzenia dodávok ropy a plynu.
Okolo 11: 40 hodiny SELČ cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 2,5 percenta na 92,87 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI si pripisovala rovnako 2,5 percenta a obchodovala sa za 86,07 dolára za barel.
Ruský prezident Vladimir Putin ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. V televíznom vystúpení uviedol, že je to na obranu pred Západom, ktorý sa snaží oslabiť, rozdeliť a zničiť Rusko. Mobilizácia sa týka ruských občanov v zálohe a s vojenskou skúsenosťou a začína podľa neho platiť ihneď. Je to prvá mobilizácia v Rusku od druhej svetovej vojny.
Vyhlásenie mobilizácie je ďalšou eskaláciou konfliktu a spôsobí zvýšenie neistoty pri ruských dodávkach energie, uviedol analytik spoločnosti ING Warren Patterson. "Tento krok by mohol prípadne viesť k výzvam k agresívnejším akciám voči Rusku v podobe sankcií zo strany Západu," citovala ho agentúra Reuters.
Po invázii ruských vojsk na Ukrajinu cena ropy prudko vzrástla a v marci sa Brent dostal zhruba na 139 dolára, najvyššie od roku 2008. Na začiatku decembra majú nadobudnúť účinnosť sankcie EÚ zakazujúce dovoz ruskej ropy po mori.
Spojené štáty medzitým uviedli, že tento týždeň na Valnom zhromaždení OSN neočakávajú prelom v otázke oživenia iránskej jadrovej dohody z roku 2015. To znižuje vyhliadky na návrat iránskej ropy na medzinárodné trhy.
Dokument Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojencov na čele s Ruskom ukazuje, že skupina v auguste zaostala za svojím ťažobným cieľom o 3,583 milióna barelov denne. To predstavuje zhruba 3,5 percenta celosvetového dopytu.