Americké akcie dnes výrazne oslabili a vykázali už tretí kvartálny pokles za sebou. Akciový trh tlačí dole obavy, že zvyšovanie úrokových sadzieb v reakcii na vysokú infláciu stiahne ekonomiku do recesie. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 1,71 percenta a uzavrel na 28 725,51 bodu. Širší index S & P 500 sa znížil o 1,51 percenta na 3585,62 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, klesol tiež o 1,51 percenta na 10 575,62 bodu.
Za celý tretí štvrťrok Dow Jonesov index stratil takmer 6,7 percenta. Index S & P 500 sa znížil o takmer 5,3 percenta a Nasdaq klesol o zhruba 4,1 percenta. "Pre akciový trh to bolo veľmi bolestivé štvrťrok," uviedol analytik Tim Ghriskey zo spoločnosti Ingalls & Snyder.
Úroky stúpajú
Americká centrálna banka minulý týždeň na svojom zasadnutí tretíkrát po sebe zvýšila úrokové sadzby o 0,75 percentuálneho bodu. Základný úrok Fedu tak stúpol do rozpätia troch až 3,25 percenta, teda na najvyššiu úroveň za 14 rokov. "Panuje neistota ohľadom Fedu a jeho schopnosti udržať ekonomiku v chode počas boja s infláciou," uviedol Ghriskey.
K dnešnému poklesu akciového trhu výrazne prispel výrobca športového oblečenia a obuvi Nike, ktorý ohlásil pokles štvrťročného zisku. Cena akcií spoločnosti Nike sa dnes prepadla o takmer 13 percent. Firma sa potýka s rastom nákladov a negatívnymi dôsledkami silného dolára.
Na devízovom trhu dnes americký dolár nepatrne posilňoval voči euru, v centre pozornosti obchodníkov zostáva vývoj úrokových sadzieb v eurozóne a v Spojených štátoch. Krátko po 22. hodine nášho času jednotná európska mena voči doláru strácala zhruba desatinu percenta a pohybovala sa v tesnej blízkosti 0,98 USD.
Štatistický úrad Eurostat dnes uviedol, že medziročná miera inflácie v eurozóne v septembri stúpla na nové rekordné maximum desať percent z augustových 9,1 percenta. Údaje podporujú očakávania, že Európska centrálna banka v októbri prikročí k ďalšiemu výraznému zvýšeniu úrokových sadzieb. V agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb však zrejme bude pokračovať tiež americká centrálna banka.
Výdavky sa zvýšili
Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že spotrebiteľské výdavky v USA sa v auguste medzimesačne zvýšili o 0,4 percenta, teda výraznejšie, ako očakávali analytici. Medzimesačne cenový index výdavkov na osobnú spotrebu stúpol o 0,3 percenta po júlovom poklese o 0,1 percenta.
Medziročný rast cenového indexu predstavoval 6,2 percenta, čo predstavuje viac ako trojnásobok dvojpercentného cieľa Fedu. "To bude udržiavať tlak na zvyšovanie úrokových sadzieb a na rast dolára," uviedol podľa agentúry Reuters analytik devízového trhu Adam Button zo spoločnosti Forexlive.