Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získala trojica amerických vedcov Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig za "výskum bánk a finančných kríz". Oznámila to dnes švédska Kráľovská akadémia vied. Po týždni tak končí vyhlasovanie tohtoročných nositeľov prestížneho ocenenia, kedy boli postupne zverejňovaní laureáti cien za lekárstvo, fyziku, chémiu, literatúru a mier.
Trojica ekonómov podľa Nobelovho výboru "významne zlepšila to, ako chápeme úlohu bánk v ekonomike, najmä počas finančných kríz, a tiež spôsoby regulácie finančných trhov". Ich práca podľa neho ukázala, "prečo je zásadné vyhnúť sa kolapsu bánk".
„Ben Bernanke vo svojej práci z roku 1983 pomocou štatistickej analýzy a historických prameňov ukázal, že hromadné vyberanie hotovosti viedlo ku krachom bánk a že to bol mechanizmus, ktorý zmenil relatívne bežnú recesiu v 30. rokoch vo veľkú hospodársku krízu, najdramatickejšiu a najťažšiu krízu, ktorú sme v modernej histórii zažili,“ povedal člen výboru John Hassler. Bernanke v rokoch 2006 až 2014 viedol americkú centrálnu banku Fed.
Nobelova cena za ekonómiu nepatrí medzi pôvodné ceny určené vynálezcom dynamitu Alfredom Nobelom v jeho závete z roku 1895. Udeľuje sa od roku 1968 a prevažnú väčšinu nositeľov ocenení tvoria Američania. Iba dvakrát získala cenu žena, v roku 2009 Američanka Elinor Ostromová av roku 2019 Francúzka Esther Duflová, ktorá bola zároveň aj najmladším laureátom.