Burzové ceny ropy a plynu vzrástli od začiatku tohto roka do konca októbra o desiatky percent, uhlie v USA na dvojnásobok. Zlacneli naopak drahé aj priemyselné kovy. Výrazne zdraželi hlavné poľnohospodárske komodity ako pšenica alebo kukurica. Povedal to analytik investičnej spoločnosti XTB Štefan Hájek.
"Na komoditných trhoch v tomto roku naďalej upevňujú svoju pozíciu energetické komodity. Poľnohospodárske komodity svoje zisky zo začiatku roka mierne navýšili a priemyselné kovy odrážajú neistú situáciu v globálnej ekonomike, "uviedol Hájek. Z veľkej časti sa pod pohyby na komoditných trhoch podľa neho podpisuje americký dolár, v ktorého cenách sú ceny komodít vyjadrené a ktorý má za sebou jeden z najlepších rokov v histórii.
Cena zlata v októbri pokračovala v miernom poklese. Od začiatku roka tak žltý kov stráca 8,2 percenta, doplnil riaditeľ spoločnosti Gold.Plus Martin Stránsky. Striebro za desať mesiacov stratilo 15 percent, platina 3,7 percenta. Naopak palladium používané v automobilových katalyzátoroch posilnilo o 5,5 percenta. Oproti koncu septembra však jeho cena o takmer 300 dolárov klesla.
"Zlato sa tento rok stále nestalo tým bezpečným prístavom pre prípad rozkolísaných kapitálových trhov. Obchodovanie s ním navyše ovplyvňujú vysoké úrokové sadzby a negatívny vplyv na jeho cenu má silný dolár. Ostatné drahé kovy využívané v priemysle reagujú na dopyt najmä automobilového sektora, "poznamenal Stránsky.
Rusko pokračuje podľa Hájka v znižovaní dodávok ropy a plynu do Európy, čo sa podpisuje pod zotrvaním energetických komodít na vysokých úrovniach. Konkrétne severomorská ropa Brent od začiatku roka posilnila o 24,4 percenta. Príliš jej nepomáha ani politika kartelu OPEC, ktorý sa pre obavy zo spomalenia dopytu rozhodol od novembra znížiť produkciu.
Podobne je na tom aj zemný plyn, ktorého rast v posledných týždňoch síce výrazne spomalil, keďže sa Európe podarilo doplniť plynové zásobníky takmer na maximum. Od začiatku roka je však cena európskeho plynu kótovaného na rotterdamskej burze vyššia o 38,7 percenta. Zaujímavý je tiež v tomto roku vývoj ceny uhlia v Spojených štátoch. Kontrakt uhlia tam stúpol v tomto roku o 96 percent, poznamenal Hájek.
Taktiež priemyselné komodity pracujú s postupne horším výhľadom na globálny dopyt, pretože sú kľúčové pre výrobu ďalšieho tovaru. Napríklad cena medi na londýnskej burze od začiatku roka klesla o 19,8 percenta. Ešte väčší prepad má za sebou v tomto roku cín, ktorý na londýnskej burze klesol o 51,9 percenta, dodal Hájek.
Globálna svetová ekonomika však čelí aj problému stále vysokých cien potravín. Tie odráža pretrvávajúci nedostatok poľnohospodárskych komodít, vysoké prepravné náklady, deglobalizáciu alebo vysoké ceny hnojív. Napríklad cena kukurice je od začiatku roka vyššia o 15,6 percenta. Podobne je na tom cena pšenice, ktorá obnovila svoj rast za začiatku roka a teraz sa obchoduje oproti začiatku roka o 17,5 percenta vyššie, uzavrel analytik XTB.