Britská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na tri percentá, prikročila tým k najvýraznejšiemu zvýšeniu úrokov za 33 rokov. Oznámila to v dnešnej tlačovej správe.
Základná sadzba je teraz v Británii na najvyššej úrovni od roku 2008. Centrálna banka zároveň uviedla, že britská ekonomika už vstúpila do recesie, ktorá by mohla trvať až do polovice roka 2024.
Bank of England, ako sa britská centrálna banka oficiálne nazýva, sa podobne ako ďalšie centrálne banky pomocou sprísňovania menovej politiky snaží dostať pod kontrolu infláciu. Tá je teraz v Británii najvyššia za štyri desaťročia.
Zvyšovanie úrokov pomáha brzdiť infláciu, zvyčajne má však negatívny vplyv na hospodársku aktivitu. Centrálna banka dnes predpovedala, že v tohtoročnom druhom polroku sa hrubý domáci produkt HDP Británie zníži o 0,75 percenta. S pokračovaním hospodárskeho poklesu počíta aj v budúcom roku aj v prvej polovici roka 2024.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Británii v septembri zrýchlilo na 10,1 percenta z augustových 9,9 percenta. Inflácia je tak najvyššia od februára 1982, keď dosiahla 10,2 percenta. Centrálna banka dnes predpovedala, že vo štvrtom štvrťroku sa inflácia vyšplhá zhruba na 11 percent. Jej dlhodobým cieľom je pritom držať infláciu na dvoch percentách.
Americká centrálna banka Fed v stredu už štvrtýkrát za sebou zvýšila základnú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu. Jej základný úrok sa tak dostal do rozpätia 3,75 až 4 percentá, teda na najvyššiu úroveň takmer za 15 rokov.
Banka naznačila, že by v budúcnosti mohla úroky zvyšovať pomalším tempom. Jej šéf Jerome Powell však uviedol, že úroky by sa vo finále mohli vyšplhať na vyššiu úroveň, ako sa predtým predpokladalo. Po týchto slovách potom výrazne oslabili americké akcie.
Európska centrálna banka ECB tiež zvýšila na konci októbra svoju základnú úrokovú sadzbu o ďalších 0,75 percentuálneho bodu. Posunula ju tak na dve percentá, čo je najvyššia úroveň od roku 2009.