Agentúra S & P Global Ratings zhoršila výhľad úverového hodnotenia Francúzska zo stabilného na negatívny, čo znamená, že by v najbližších mesiacoch mohla rating krajiny zhoršiť. Dôvodom je spomaľujúca ekonomika krajiny a vládne opatrenia na ochranu domácností a podnikov pred vyššími cenami energie, ktoré zaťažujú verejné financie.
Rating krajiny bol potvrdený na známke AA, čo je tretie najvyššie hodnotenie agentúry S&P. Je tiež na rovnakej úrovni ako rating Južnej Kórey a Abú Zabí.
"Rast cien energií od začiatku rusko-ukrajinskej vojny môže byť pre európske ekonomiky oveľa dlhodobejším šokom ako dočasný pokles dopytu vyvolaný pandémiou choroby covid-19 v roku 2020," uviedli analytici S&P Rémy Carasse a Marko Mrsnik. "Francúzska fiškálna stratégia čiastočne zameraná na dotovanie nákladov na energie pre domácnosti a podniky môže skomplikovať fiškálnu konsolidáciu v strednodobom horizonte," dodali.
S&P tiež vo svojom vyhlásení revidovala svoj odhad rastu francúzskej ekonomiky v budúcom roku na 0,2 percenta z doterajších 1,7 percenta. Odhad rozpočtového deficitu potom zvýšila na 5,4 percenta hrubého domáceho produktu z predchádzajúcich štyroch percent.
Agentúra Moody‘s Investors Service v piatok potvrdila svoj rating Francúzska na úrovni Aa2, teda na treťom najvyššom stupni, so stabilným výhľadom. Agentúra Fitch hodnotí krajinu známkou AA, upozornila agentúra Bloomberg.
Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.