Ruský prezident Vladimir Putin sa chystá na pokračovanie rozsiahlej vojny proti Ukrajine minúť ešte viac peňazí, čo vyčerpáva ruský rozpočet a Kremeľ stráca možnosti viesť geopolitické kampane po celom svete, upozornili analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.
Putin v minulých dňoch podpísal zákon prideľujúci zo štátneho rozpočtu na budúci rok viac ako deväť miliárd rubľov, čo je asi 135 518 152 eur, na obranu a bezpečnosť. Táto suma predstavuje podľa údajov Svetovej banky približne osem percent ruského hrubého domáceho produktu z roku 2021. Ruské výdavky na obranu podľa odhadu britského ministerstva obrany výrazne vzrástli a budú predstavovať viac ako 30 percent rozpočtu na budúci rok.
Putin týmto spôsobom podľa analytikov vyčerpáva štátny rozpočet na vojnu na Ukrajine a možno kvôli tomu bude musieť prestať s financovaním iných medzinárodných či domácich kampaní. ISW už skôr upozornil na presuny vybavenia a personálu z iných konfliktných zón, ako je Sýria či Náhorná Karabach. Ruské sily sa môžu podľa analytikov zriecť iných vojnových kampaní či "operácií mäkkej sily" kvôli pokračovaniu vyčerpávajúcej vojny na Ukrajine.
Zdá sa, že Putin nie je v krátkodobom horizonte ochotný obetovať svoje geopolitické ambície a hrozí mu, že sa ocitne vo finančnej tiesni, kvôli ktorej nebude môcť nastoliť rovnováhu medzi svojimi maximalistickými cieľmi na Ukrajine a želaním viesť globálne kampane na podporu svojej moci, usúdil ISW.
Putin sa napríklad na prelome novembra a decembra snažil obnoviť ruské pozície v postsovietskej Strednej Ázii neúspešným návrhom na vytvorenie trojstranného spojenectva medzi Ruskom, Kazachstanom a Uzbekistanom. Pokračujúce Putinove výdavky na projekty v regióne podľa ISW tiež rozčúlili niekoľko ruských provojnových blogerov, podľa ktorých Kremeľ vyhadzuje miliardy rubľov na rozvoj ruskojazyčných škôl v Tadžikistane, ale pritom zlyháva, pokiaľ ide o vybavenie ruských jednotiek na ukrajinskom bojisku.