Miera inflácie v Európskej únii v novembri prvýkrát po roku a pol klesla, stále však zostáva vysoko nad priemerom minulých rokov. Tempo rastu cien sa medziročne znížilo na 11,1 percenta z októbrových 11,5 percenta, oznámil dnes štatistický úrad Eurostat. V Česku naopak po októbrovom spomalení nabral medziročný rast cien na tempe a novembrová hodnota inflácie 17,2 percenta je piata najvyššia v celej dvadsaťsedmičke krajín.
Eurostat zároveň spresnil na 10,1 percenta novembrovú hodnotu inflácie v eurozóne, ktorú v predbežnej správe začiatkom decembra odhadol na desať percent. V októbri inflácia v eurozóne dosiahla 10,6 percenta. Inflácia sa znížila po prvý raz od vlaňajšieho júna, keď sa začalo obdobie dlhodobého trvalého rastu cien. Vlani v novembri, keď sa už na ekonomike začalo prejavovať postpandemické oživenie a energetická kríza, bola miera inflácie v celej dvadsaťsedmičke 5,2 percenta, v 19 štátoch používajúcich spoločnú menu potom 4,9 percenta.
Najnižšiu mieru inflácie malo v predposlednom mesiaci tohto roka Španielsko (6,7 percenta), Francúzsko (7,1 percenta) a Malta (7,2 percenta). Naopak, najvyššie medziročné tempo zdražovania zaznamenali Maďarsko (23,1 percenta), Lotyšsko (21,7 percenta) a Estónsko s Litvou (zhodne 21,4 percenta). Za nimi nasledovalo Česko, kde sa inflácia zvýšila oproti októbrovej hodnote 15,5 percenta. Okrem Česka vzrástla inflácia v siedmich ďalších štátoch, v 16 oproti tomu klesla a v troch zostala nezmenená.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,82 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,84 bodu), služby (+1,76 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,63 bodu).