Ruská centrálna banka dnes podľa očakávania ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 7,50 percenta. Uviedla to v tlačovej správe. Poukázala pritom na umiernený rast spotrebiteľských cien a utlmený spotrebiteľský dopyt za situácie rastúcich inflačných tlakov z trhu práce.
Bezprostredne po invázii ruských vojsk na Ukrajinu tento rok 24. februára centrálna banka zvýšila základnú sadzbu na 20 percent z 9,5 percenta, aby zmiernila riziká pre finančnú stabilitu. Odvtedy však základný úrok šesťkrát znížila. Na 7,50 percenta zostáva úroková sadzba od 19. septembra.
Inflačné očakávania domácností a podnikov zostávajú v podstate nezmenené, uviedla centrálna banka. Zároveň sa zvyšujú proinflačné riziká a prevažujú nad dezinflačnými. Je to dôsledok rastúcich inflačných tlakov z trhu práce, zhoršujúcich sa podmienok zahraničného obchodu a miernejšej fiškálnej politiky.
Miera inflácie predstavovala k 12. decembru podľa ministerstva hospodárstva 12,65 percenta. Centrálna banka odhaduje infláciu ku koncu roka medzi 12 a 13 percentami, jej cieľom je dostať infláciu na štyri percentá.
Centrálna banka je teraz v kliešťoch medzi vysokou infláciou, ktorá znižuje životnú úroveň a ktorá už niekoľko mesiacov patrí k hlavným obavám ľudí v Rusku, a slabou ekonomikou, ktorá potrebuje stimuláciu v podobe lacnejších úverov. Centrálna banka sa snaží vyrovnať s negatívnymi dopadmi rozsiahlych západných sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Významnú brzdu pre hospodárstvo na budúci rok predstavuje mobilizácia.
Guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinová vnesie viac svetla do prognóz a politiky banky na tlačovej konferencii o 13-tej. Prvé zasadnutie Menového výboru na určenie sadzieb v roku 2023 je naplánované na 10. februára