Spojené štáty vlani dostihli Katar na pozícii najväčšieho vývozcu skvapalneného zemného plynu, každá krajina ho vyviezla 81,2 milióna ton. V prípade Kataru to znamená len mierny nárast, zatiaľ čo pre Spojené štáty je to medziročne obrovský skok. S odvolaním sa na údaje o pohybe lodí to dnes uviedla agentúra Bloomberg. Spojené štáty začali LNG vyvážať až v roku 2016, ak sa berie do úvahy iba ich hlavné územie, teda bez Aljašky a Havaja.
Revolúcia okolo bridlicového plynu spojená s miliardovými investíciami do skvapalňovacích zariadení premenila Spojené štáty z čistého dovozcu LNG na významného vývozcu. Dopyt po americkom LNG potom zvýšila globálna energetická kríza a odklon od ruského plynu, čo by podľa Bloombergu mohlo podporiť výstavbu viacerých nových exportných projektov pri Mexickom zálive.
Spojené štáty by sa stali dokonca najväčším svetovým vývozcom LNG, nebyť minuloročného požiaru v exportnom termináli Freeport LNG v Texase, kvôli ktorému zostalo zariadenie od júna zatvorené. Terminál začal pomaly obnovovať prevádzku pred koncom minulého roka, k plnej prevádzke by sa mal vrátiť koncom tohto mesiaca. Tým sa upevní postavenie USA ako najväčšieho vývozcu LNG na svete.
Napriek tomu budú musieť USA vybudovať oveľa väčšie kapacity na vývoz LNG, ak sa chcú udržať na prvom mieste do konca tohto desaťročia. Katar výrazne zvyšuje produkciu LNG, čo by mohlo v tomto ohľade upevniť jeho pozíciu lídra od roku 2026. Austrália by mala zostať tretím najväčším dodávateľom na svete, píše Bloomberg.
Najväčším dovozcom LNG sa vlani podľa záznamov o pohybe lodí stalo Japonsko, ktoré tak predbehlo Čínu. Pandemické obmedzenia v Číne znížili dopyt po palive, zatiaľ čo Japonci hromadili plyn, aby sa pripravili na zimu.