Náklady na bývanie sa predvlani podieľali v Európskej únii na celkových výdavkoch domácností z 25 percent. Vo svojej správe to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Najhoršia situácia bola v tomto ohľade na Slovensku, kde na bývanie padlo viac ako 31 percent celkových výdavkov domácností.
Kategória nákladov na bývanie zahŕňa aj vodu, elektrinu, plyn a ďalšie palivá. V porovnaní s rokom 2020 znamená 25-percentný podiel mierne zlepšenie, konkrétne zníženie o pol percentuálneho bodu. Rovnako sa znížil aj podiel výdavkov na potraviny a nealkoholické nápoje, ktorý za celú EÚ predvlani dosiahol 14,3 percenta a ktorý je druhou najvýznamnejšou položkou na celkových výdavkoch domácností.
Treťou najvýznamnejšou kategóriou z hľadiska výdavkov domácností bola v roku 2021 doprava, kde sa náklady však naopak o pol percentuálneho bodu zvýšili. Pomerný nárast súvisí s uvoľňovaním protipandemických opatrení, ktoré ovplyvnili cestovanie po celej Únii. Podobné tendencie sa prejavili aj pri rekreácii, kultúre, reštauráciách, hoteloch alebo napríklad pri nákupe oblečenia, kde sa výdavky tiež zvýšili.
Domácnosti na Slovensku mali s podielom 31,3 percenta najvyššie výdavky na bývanie a súvisiace služby. Za nami nasledujú Fínsko, Írsko a Dánsko. V Česku to bolo 25 percent, v Poľsku 19,3 percenta a v Maďarsku 22,4 percenta.
Bulharsko a Rumunsko, ktoré patria k najchudobnejším krajinám EÚ, vydávali na bývanie menej ako úniový priemer. V Bulharsku to bolo 19,1 percenta, zatiaľ čo rumunské domácnosti museli na bývanie vydať 18,1 percenta svojich celkových výdavkov.