Spoločnosť Western Union začína po dvoch rokoch sprostredkovať platby na Kubu. Pred prerušením v roku 2020 bola táto služba hojne využívaná kubánskymi emigrantmi na zasielanie peňazí blízkym, ktorí zostali na ostrove. Prerušenie platobného styku oslabilo tento tok peňazí, ktorý je hlavným zdrojom príjmu pre kubánske domácnosti, uviedla agentúra EFE.
Šéfka Western Union pre Severnú Ameriku Gabriella Fitzgeraldová dnes oznámila, že americká spoločnosť obnovila svoje operácie na Kube. Po viac ako dvoch rokoch tak je možné na Kubu znovu posielať peniaze zo Spojených štátov. Obnovenie služby je zatiaľ v skúšobnom režime. Peniaze tak možno posielať len z niekoľkých desiatok pobočiek na Floride a maximálny obnos na jeden deň predstavuje 2000 dolárov. Peniaze nie je zatiaľ možné posielať cez internet. Tohto spôsobu pritom skôr Kubánci s obľubou využívali.
Western Union musela prerušiť svoje pôsobenie na Kube v novembri 2020 kvôli novým sankciám, ktoré zaviedla vtedajšia americká administratíva prezidenta Donalda Trumpa. To viedlo k uzavretiu zhruba 400 pobočiek, ktoré mala americká spoločnosť na ostrove.
Remitencie, teda peniaze posielané migrantmi z krajiny zamestnania do krajiny pôvodu, predstavujú v posledných rokoch kľúčový zdroj príjmov pre kubánsku ekonomiku. V rokoch 2005 až 2020 podľa odhadov nezávislých odborníkov predstavovali zhruba šesť percent HDP a boli druhým najväčším príjmom valút po cestovnom ruchu. Zhruba 90 percent remitencií pochádza z USA a veľký podiel na transakciách mala práve Western Union.
Podľa denníka The Miami Herald plné obnovenie služieb sťažuje postoj kubánskej vlády, ktorá odmieta previesť operácie týkajúce sa remitencií na firmy či finančné ústavy, ktoré nemajú nič spoločné s armádou. Na firmy, ktoré kontroluje armáda, sú totiž uvalené finančné sankcie. Z embarga, ktoré USA voči Kube uplatňujú mnoho desiatok rokov, majú samotné remitencie výnimku.
Pre prerušenie obvyklých platobných služieb emigranti v uplynulých rokoch našli kreatívne spôsoby, ako posielať peniaze svojim blízkym na Kubu, píše agentúra AP. Používali na to napríklad bitcoiny či iné kryptomeny alebo pašovali hotovosť pri cestách do vlasti. Tento posledný spôsob však nebolo možné využiť po vypuknutí pandémie covidu-19, kvôli ktorej Kuba aj USA zaviedli prísne obmedzenia v cestovaní do zahraničia.