Najbohatší človek v Ázii, indický podnikateľ Gautam Adani, odráža útok špekulantov a zvažuje súboj na súde. Kvôli správe analytikov americkej spoločnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dni klesla o viac ako 50 miliárd dolárov, uviedla dnes agentúra Bloomberg.
Analytici tvrdia, že Adaniho obchodná skupina manipuluje s cenami akcií a dopúšťa sa účtovných podvodov, čo Adani odmietol. Prepad akcií jeho firiem však spôsobil, že Adani klesol v rebríčku najbohatších ľudí sveta.
Selektívne dezinformácie
Adani správu označil za zlomyseľnú a taktiež za selektívne dezinformácie. Hindenburg Research na svojom webe uvádza, že sa snaží odkrývať účtovné podvody a ďalšie nezrovnalosti vo firmách. Bloomberg a ďalšie finančné médiá ju však označujú anglickým súslovím ‘short seller‘ - tak sa hovorí firmám či špekulantom, ktorí profitujú z poklesu cien akcií. Správy o kontroverziách vo firmách k poklesu cien výrazne prispievajú, vďaka čomu špekulant dosiahne zamýšľaný zisk.
Výpredaj akcií firiem z Adaniho obchodnej skupiny sa pred víkendom ešte zvýraznil. To môže byť problém pre jeho snahu ponúknuť investorom akcie svojej vlajkovej spoločnosti Adani Enterprises v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Skupina Adani sa pritom vo štvrtok snažila investorov uistiť, že správa Hindenburgu je nepravdivá, a sľúbila, že podrobne vysvetlí, čo Hindenburg označuje za nezrovnalosti či podvody.
"Tieto problémy zasahujú do srdca indického podnikového sektora, kde dominuje viacero rodinných konglomeránov," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Global CIO Office v Singapure Gary Dugan. "Tie sú zo svojej podstaty neprehľadné a globálni investori musia problematiku správy a riadenia firiem prijímať s dôverou," dodal.
Dôveryhodná správa
Investičná spoločnosť Hindenburg Research vznikla v roku 2017 a založil ju obchodník Nathan Anderson. Podľa dostupných informácií ju tvorí menej ako desať ľudí. Ich správu o impériu Gautama Adaniho vo štvrtok spomenul americký investor a šéf veľkej investičnej spoločnosti Pershing Square Bill Ackman. Označil ju za vysoko vierohodnú a z analytického hľadiska veľmi kvalitnú.
Indická komisia pre cenné papiere podľa miestneho listu Business Today uviedla, že správu Hindenburg Research by mohla využiť na svoju prácu. V každom prípade sa chce na Adaniho obchodné impérium teraz zamerať a niektoré tvrdenia preveriť.
Zdroj z indickej centrálnej banky agentúre Reuters povedal, že firmy z Adaniho obchodnej skupiny úroky z poskytnutých úverov zatiaľ vždy splácali podľa harmonogramu. Obavy z finančných problémov Adaniho firiem a dopadov na indickú ekonomiku zdroj označil za umelo vyvolané médiami.
Pokles akcií
Akcie Adani Enterprises dnes na burze v Bombaji odpisovali takmer 20 percent, uzavreli potom so stratou 18,5 percenta mierne nad 2 761 rupií. Klesli tak pod 3 276 rupií za kus, čo je cena, za ktorú firma hlavným investorom ponúkla nové akcie.
Cenový prepad u akcií ďalších firiem skupiny, napríklad Adani Green Energy alebo Adani Total Gas, predstavoval maximálne 20 percent. To je limit, cez ktorý už cena za jeden deň viac na burze v Bombaji klesnúť nemôže. Výrazný prepad počas prudkého nárastu objemu obchodov akcie zažili aj v stredu, vo štvrtok sa na burze neobchodovalo.
Prudký pokles cien akcií z Adaniho impéria spôsobil, že hodnota podnikateľovho majetku spadla pod 100 miliárd dolárov. Podľa rebríčka časopisu Forbes k dnešnému ránu predstavovala 96,6 miliardy dolárov, čo Adaniho zaradilo na siedme miesto medzi najbohatšími ľuďmi sveta. Na začiatku týždňa bol štvrtý.
Zostáva najbohatším
Najbohatším človekom v Ázii však zostáva. Jeho najbližším konkurentom v rebríčku je priemyselný magnát Mukeš Ambani, ktorý je tiež z Indie. Jeho majetok Forbes vo svojom online rebríčku k dnešku odhadol na 83,6 miliardy dolárov, čo Ambaniho vo svete radí na 11. miesto.
Gautam Adani s rodinou zbohatli predovšetkým na ťažbe uhlia, ktoré hrá v indickom priemysle dodnes kľúčovú úlohu. Do podnikateľovho impéria patria stavebné a poľnohospodárske firmy, prenos dát, médiá, obnoviteľné zdroje energie aj zbrojárske podniky.
Hodnota Adaniho majetku sa v minulých rokoch zvýšila skoro o 2-tisíc percent a podľa rebríčka najbohatších ľudí sveta agentúry Bloomberg sa prechodne vyšplhala až na 125 miliárd dolárov. Adani sa tak dostal pred zakladateľa americkej spoločnosti Amazon Jeffa Bezosa a vlani v septembri bol krátko druhým najbohatším človekom sveta, než klesol na tretie, potom na štvrté a teraz až na siedme miesto.
Firmy, ktoré špekulujú s poklesom ceny akcií konkrétneho podniku a pomáhajú si pri tom zverejňovaním kompromitujúcich informácií, musia svoje tvrdenia v prípade súdnych sporov doložiť.
Ak to ich ľudia nedokážu a nevyvrátia podozrenie, že pokles ceny akcií vyvolali zámerne a za pomoci nepravdivých tvrdení, spravidla ich to potom stojí množstvo peňazí a riskujú aj väzenie. Hindenburg Research uviedol, že si za svojimi tvrdeniami ohľadom Adaniho firiem stojí.