Ruská štátna korporácia Rosatom takmer zdvojnásobila odhad nákladov na vybudovanie továrne na výrobu lítium-iónových batérií pre automobilový priemysel, ktorú chce postaviť v Kaliningrade. Informoval o tom dnes ruský denník Kommersant. Podľa analytikov, na ktorých sa denník odvoláva, bývajú podobné náklady v zahraničí nižšie.
"Výstavba továrne môže stáť približne 51,5 miliardy rubľov (približne 440 miliónov eur), z čoho 19 miliárd rubľov (160 miliónov eur) majú tvoriť vlastné zdroje, 27 miliárd rubľov (230 miliónov eur) úvery a päť miliárd rubľov (40 miliónov eur) dotácie z oblastného rozpočtu," napísal na svojom webe Kommersant.
Predtým sa náklady odhadovali na 26,35 miliardy rubľov (približne 220 miliónov eur), dodal denník. Pôvodná verzia počítala tiež s nemenovaným "druhým akcionárom", o ktorom v novej verzii dokumentu už nie je zmienka.
Rosatom vysvetľuje, že závod postaví na zelenej lúke a že fabrika nemá v Rusku obdobu. V nákladoch sa podľa spoločnosti premietajú aj výdavky na výstavbu infraštruktúry a na vlastné vývojové stredisko.
Stavať sa má na pozemku vzdialenom asi desať kilometrov od hraníc s Litvou, na ktorom mala stáť Baltská jadrová elektráreň. Tento projekt však teraz vychladol. Spustenie fabriky je plánované na jeseň 2025. Technologickým partnerom fabriky by mala byť juhokórejská spoločnosť Enertech. Kapacita má spočiatku postačovať pre 50-tisíc áut.
Vo svete teraz funguje okolo 50 tovární na výrobu lítiovo-iónových batérií, ďalších 60 sa stavia. Vyššie náklady na ruskú fabriku podľa analytikov môžu súvisieť s obmedzenejšou dostupnosťou a zdražením nevyhnutného výrobného zariadenia pre ruské firmy, komplikovanou logistikou a možnými kurzovými rizikami.