Británia zvažuje, že popri hotovosti zavedie digitálnu libru. Informovalo o tom v noci na dnes britské ministerstvo financií. Úrad o pláne diskutuje s centrálnou bankou, ktorá by digitálnu menu vydávala. Iné digitálne meny ako bitcoin alebo éter vydávajú súkromné spoločnosti a ich hodnota výrazne kolíše.
Spotrebitelia a podniky by digitálnu libru mohli používať na každodenné platby v obchodoch aj na sieti. Digitálna mena by mohla byť zavedená najskôr v druhej polovici tohto desaťročia a hotovosť by nemala nahrádzať, ale dopĺňať.
"Hotovosť bude aj naďalej existovať," povedal minister financií Jeremy Hunt. "Digitálna libra vydaná a garantovaná Bank of England by mohla byť novou platobnou metódou, ktorá je dôveryhodná, dostupná a ľahko použiteľná. "Preto by sa podľa neho malo preskúmať, čo je možné, a zároveň chrániť finančnú stabilitu. Digitálna libra by sa používala prostredníctvom funkcie peňaženky v šikovnom telefóne alebo čipovej karty, uviedol Hunt. Slúžila by čisto ako platobný prostriedok, neúročila by sa.
Podobné plány existujú aj v eurozóne. Tamojší strážcovia meny už nejaký čas preverujú možné zavedenie digitálnej verzie spoločnej európskej meny. V polovici júla 2021 sa Európska centrálna banka rozhodla posunúť prípravné práce na ďalšiu úroveň. V súčasnej dvojročnej overovacej fáze sa skúmajú technológie a ochrana údajov. Zavedenie digitálneho eura sa očakáva najskôr v roku 2026, uviedla agentúra DPA. Zavedenie digitálnych mien zvažujú aj ďalšie centrálne banky po celom svete.