Tohtoročné zavedenie eura zvýšilo v Chorvátsku už aj tak vysokú infláciu. Dopady sú zhruba rovnaké ako skúsenosti iných štátov, ktoré jednotnú európsku menu prijali. Povedal to dnes šéf chorvátskej centrálnej banky Boris Vujčić.
Vláda išla do stretu s podnikateľmi, pretože ceny sa zvýšili, akonáhle Chorvátsko nahradilo svoju menu kuna eurom. Obchodníci zaokrúhlili cenovky v novej mene hore. Vláda ich preto varovala, že zavedie pokuty, zruší dotácie na energiu alebo zvýši dane, pokiaľ obchodníci nevrátia ceny späť na úroveň pred zavedením eura.
Vujčić povedal, že k jednorazovým zvýšeniam skutočne došlo, najmä v sektore služieb, ale celkový dopad bol skôr mierny. "Bolo to podľa očakávania a nebolo to veľké, jednorazový efekt bol pravdepodobne okolo 0,3 až 0,4 percentuálneho bodu," povedal šéf centrálnej banky agentúre Reuters. "To je v súlade so zisteniami vo všetkých ostatných krajinách, ktoré zaviedli euro," dodal.
Mnoho štúdií väčšinou odhaduje jednorazový inflačný dopad pristúpenia k euru na 0,1 až 0,4 percenta. Väčšina prechodov na euro sa však uskutočnilo v prostredí nízkej inflácie, kedy bolo ťažšie presadiť ďalšie zvýšenie cien.
Chorvátsko malo v januári jednu z najvyšších mier inflácie v 20-člennej eurozóne, a síce 12,5 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom tam ceny vzrástli o 0,2 percenta, zatiaľ čo eurozóna ako celok zaznamenala pokles o 0,4 percenta.
Jednotná európska mena nahradila domácu kunu, s ktorou bolo možné platiť do 14. januára. Výmenný kurz pre zavedenie eura bol pevne stanovený v pomere 7,5345 kuny za euro.
Eurozóna sa v januári rozšírila prvýkrát od roku 2015, kedy spoločnú menu zaviedla Litva.