Len zopár uličiek od historického srdca Bruselu nazývaného Grand-Place – známeho dominantnou gotickou radnicou takmer so sto metrov vysokou vežou – sa prechádza hŕstka turistov okolo nenápadného domu.
Netušia, že v jeho útrobách partia profesionálov tvorí kuchyňu svetového rázu. „Robím to tak dlho, že som za ten čas prišiel o všetky vlasy,“ žartuje tridsiatnik Elliott Van de Velde, šéfkuchár luxusnej reštaurácie Entropy, keď opisuje, aké náročné bolo rozbehnúť gastrobiznis.
Dnes šéfuje nielen chodu kuchyne, ale taktiež celej prevádzke. V nej sa človek s bežnou mzdou naje len horko-ťažko, keďže šesťchodové menu tu stojí 85 eur. Napriek vysokej cene sa k elitnému kulinárskemu zážitku však vedia dostať aj ľudia z nižších príjmových skupín. Belgičan so svojou životnou partnerkou a spoluzakladateľkou Adeline Barrasovou majú totiž spoločné poslanie: bojovať proti plytvaniu potravín.
Prostredníctvom svojho projektu zabezpečujú, aby prebytočné jedlo, ktoré nebyť ich úsilia smeruje rovno do koša, putovalo naspäť na stôl. Do chladiarenských áut naložia nepotrebné prebytky a následne z nich tím kuchárov vytvorí výživný obed pripravený na ohrev. Za viac ako tri roky takto posunuli neziskovkám okolo 200-tisíc porcií a ušetrili viac než tristo ton potravinového odpadu.
Ide o pozitívny príklad podnikania, ktoré by tvorcovia európskych politík uvítali vo väčšom rozsahu. Napokon jeden obyvateľ Európskej únie vyhodí ročne až 127 kilogramov stále použiteľného jedla.
Aby zoskupenie plytvanie zredukovalo, rozhodli sa pozvať do hlavného mesta Belgicka 150 náhodne vybraných občanov zo všetkých členských krajín vrátane troch Slovákov. Očakávali od nich, že predstavia svoju víziu, ako by mala Únia tento problém uchopiť.
Ako sa ponúknutej šance chopili, sa HN boli pozrieť priamo v Bruseli.
Zostáva vám 70% na dočítanie.