Európska únia bola vďaka väčšiemu využívaniu energie z vetra a slnka schopná ušetriť po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu 12 miliárd eur za dovoz plynu. Podľa agentúry DPA to vyplýva z dnes zverejnenej analýzy think-tanku Ember Climate.
"Vďaka rastúcej kapacite a priaznivým poveternostným podmienkam vyrobila veterná a solárna energetika od začiatku vojny rekordné množstvo elektriny v EÚ," uviedol think-tank Ember Climate.
Podľa tejto analýzy vyrobila EÚ od marca 2022 do konca tohto januára o desať percent viac veternej a solárnej energie ako v rovnakom období rokov 2021 až 2022. To znamená, že viac ako pätina (23 percent) elektriny v EÚ vzišla zo solárnych a veterných zdrojov, čo je najvyšší doteraz zaznamenaný podiel.
Celkovo bolo vyrobených navyše 50 terawatthodín elektriny. Podľa správy by EÚ musela za rovnakú sumu doviezť 90 terawatthodín plynu, čo by stálo dvanásť miliárd eur. Think-tank uviedol, že výpočet vychádzal z priemerných cien za sledované obdobie.
Dovoz plynu do EÚ podľa analýzy celkovo klesol o päť percent. Ruský plyn teraz tvorí 16 percent dovozu, pred inváziou na Ukrajinu to bolo 40 percent. Nahradenie fosílnych palív veternou a solárnou energiou je pre EÚ jediným spôsobom, ako dosiahnuť trvalú energetickú bezpečnosť a nezávislosť, uzatvára správa spoločnosti, ktorá prechod na obnoviteľné energie presadzuje.