Zotavenie globálnej ekonomiky po pandémii a následná inflácia vlani spôsobili prvý ročný pokles svetového dlhu v dolárovom vyjadrení od roku 2015. Nominálna hodnota globálneho dlhu sa znížila približne o štyri bilióny dolárov na 299 biliónov USD. Vrátila sa tak späť pod hranicu 300 biliónov USD, ktorú prekonala v roku 2021. Vyplýva to zo správy Inštitútu pre medzinárodné financie, ktorého členmi je viac ako 400 bánk a finančných inštitúcií po celom svete.
Vzhľadom na rast nákladov na pôžičky, najmä vo rozvíjajúcich sa krajinách, pokles spôsobili výlučne bohatšie vyspelé krajiny. Ich dlh sa znížil na 200 biliónov dolárov z 206 biliónov USD o rok skôr. Naopak, dlh rozvojových krajín vzrástol na rekordných 98 biliónov USD. Spomedzi jednotlivých krajín najvyšší rast zaznamenali Rusko, Singapur, India, Mexiko a Vietnam, uviedla agentúra Reuters.
Pomer globálneho dlhu k hrubému domácemu produktu sa znížil o viac ako 12 percentuálnych bodov na 338 percent HDP. Hrubý domáci produkt krajiny v druhom kvartáli klesol medziročne o 5,5 percenta, v závere vlaňajška si hospodárstvo ešte polepšilo o 2,5 percenta. V rozvinutých ekonomikách sa zadlženie znížilo o 20 percentuálnych bodov na 390 percent HDP. V rozvojových krajinách naopak tento pomer o dva percentuálne body vzrástol a dostal sa na 250 percent HDP. Výšku zadlženia znižujú silnejšia ekonomická aktivita a vyššia inflácia.