Európska únia dnes oficiálne schválila ďalší, už desiaty balík sankcií proti Rusku kvôli jeho vpádu na Ukrajinu. Nové opatrenia zasiahnu banky, export technológií využiteľných na vojenské účely alebo vývoz ruských surovín. Rozšíri sa tiež sankčný zoznam, na ktorý pribudne 121 mien jednotlivcov a organizácií, pre ktoré platia obmedzenia nakladať s majetkom a zákaz ciest do únie.
Na nových sankciách sa dohodli veľvyslanci členských krajín Európskej únie v piatok, teda v deň prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu, formálne ich únia prijala dnes. Schvaľovanie bolo tentoraz komplikovanejšie ako zvyčajne, pretože krajiny sa nedokázali zhodnúť na podrobnostiach zákazu vývozu ruského syntetického kaučuku navrhnutého Poľskom.
"Budeme ďalej zvyšovať tlak na Rusko - a budeme to robiť tak dlho, kým to bude potrebné," uviedol dnes vo vyhlásení šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. "Máme teraz k dispozícii vôbec najďalekosiahle sankcie, ktoré pomáhajú stlmiť vojnový arzenál Ruska a ťažko dopadajú na jeho ekonomiku," napísala na twitteri šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Reštrikcie voči Rusku sa novo týkajú bánk Alfa a Tinkoff, ktoré čaká odpojenie od medzinárodného platobného systému SWIFT. Obmedzený má byť vývoz komponentov využiteľných na vojenské účely, napríklad elektronických súčiastok na výrobu rakiet a vrtuľníkov alebo termokamier. Sankcie majú zasiahnuť aj výrobu dronov, ktoré dodáva Rusku Irán. Na zoznam individuálnych sankcií pribudli napríklad činitelia zodpovední za násilné deportácie ukrajinských detí do Ruska.