Ceny ropy dnes mierne klesajú. Dole ich tlačia známky dostatočnej ponuky, vrátane nárastu zásob v Spojených štátoch. Hore im pomáha nádej na ekonomické oživenie a vyšší dopyt v Číne, kde vo februári skokovo vzrástla aktivita v spracovateľskom sektore.
Okolo 19:10 nášho času cena severomorskej ropy Brent odpisovala 0,2 percenta na 83,32 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase klesala o 0,6 percenta a obchodovala sa za 76,61 dolára za barel.
Zásoby ropy v USA rástli desiaty týždeň v rade na najvyššiu úroveň od mája 2021, minulý týždeň vzrástli o 1,2 milióna barelov na 480,2 milióna barelov. Vyplýva to z údajov amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA, ktoré prekonali odhady analytikov. Tí očakávali nárast o 457-tisíc barelov.
Ďalším prejavom dostatočnej ponuky je skutočnosť, že produkcia ropy v Rusku vo februári prvýkrát dosiahla úroveň pred zavedením sankcií. Uviedol to hospodársky denník Kommersant. Podľa prieskumu agentúry Reuters sa vo februári zvýšila aj produkcia ropného kartelu OPEC.
Aktivita v čínskom spracovateľskom sektore vo februári rástla najrýchlejšie za viac ako desaťročie. Pomohlo k tomu zrušenie obmedzení, ktoré mali brániť šíreniu choroby covid-19, koncom minulého roka. Index nákupných manažérov v spracovateľskom priemysle stúpol na 52,6 bodu z januárových 50,1 bodu. Prekonal tak odhady analytikov a stúpol na najvyššiu hodnotu od apríla 2012. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil čínsky štatistický úrad.
"Čínska ekonomika sa teraz zotavuje, a to môže byť pre ceny ropy len pozitívnym faktorom," konštatoval analytik Stephen Brennock zo spoločnosti PVM.