Tempo rastu cien v Česku sa vo februári oproti januáru znížilo, najmä kvôli tomu, že ceny energií už narazili na cenové stropy. Zdražovanie vo februári potiahli hlavne potraviny, zhodujú sa analytici. Podľa ich odhadu bola februárová medziročná inflácia medzi 16,6 a 16,9 percenta. V januári inflácia dosiahla 17,5 percenta. Český štatistický úrad zverejní údaje o februárovej inflácii v piatok.
"So skončením úspornej tarify ceny elektriny v januári skokovo vzrástli a dostali sa veľmi blízko k cenovému stropu. Pre február a nasledujúce tohtoročné mesiace, počas ktorých je cenový strop aktívny, tak zo strany energií nezostáva veľa priestoru na ďalší proinflačný impulz," poznamenali analytici Raiffeisenbank. Medziročnú infláciu odhadujú na 16,6 percenta.
Rovnaký odhad má aj hlavný ekonóm Cyrrusu Vít Hradil. "Medziročná miera inflácie vo februári vykáže znateľný pokles. Ide vo veľkej miere o dôsledok vývoja na trhu s energiami, ktoré už z veľkej časti zdraželi až na vládne cenové stropy, a preto nemajú priestor na rast. Aj vo väčšine ostatných oddielov máme už za sebou novoročné precenenia a nie je tak dôvod očakávať dramatický vývoj. Problémovou kategóriou zrejme zostanú potraviny, avšak ani tie nezopakujú enormný cenový rast z januára, "povedal. Upozornil tiež, že medziročné porovnanie už ovplyvní začiatok inflačnej vlny vlani vo februári.
Analytici Komerčnej banky očakávajú februárovú medziročnú infláciu 16,9 percenta. "S výnimkou potravín by sa mal medziročný rast cien znížiť pri všetkých hlavných položkách spotrebného koša. Odznievanie inflácie by malo pokračovať aj v ďalších mesiacoch, pravdepodobne však iba pozvoľným tempom. To môže predznamenávať aj prekvapivo silný a plošný rast výrobných cien za január," uviedli.
Podľa analytikov KB zostane inflácia po väčšinu roka dvojciferná a v celoročnom priemere presiahne desať percent. Česká národná banka odhaduje pre tento rok infláciu 10,8 percenta, ministerstvo financií 10,4 percenta.
V januári inflácia dosiahla 17,5 percenta, zrýchlila z decembrových 15,8 percenta. Podľa odborníkov bolo za zrýchlením tempa rastu cien najmä zdraženie energií po konci úspornej tarify a prechode na cenové stropy.