Ohľadom predĺženia obilnej dohody Ukrajiny s Ruskom je stále "veľa otázok", povedal dnes podľa agentúry Reuters hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov podľa agentúry AFP poukázal na "komplikácie" v napĺňaní ruských požiadaviek. Dohoda umožňujúca vývoz poľnohospodárskych plodín z ukrajinských prístavov v Čiernom mori vyprší 18. marca. Ak žiadna zo strán nevznesie námietky, bude predĺžená. To Rusko však zatiaľ odmieta zaručiť.
Lavrov dnes povedal, že situácia je komplikovaná, keďže časti zmluvy, z ktorých má profitovať Rusko, nie sú napĺňané. Podľa Peskova je stále potrebné vyriešiť "otázky ohľadom koncových príjemcov plodín" a "druhej časti dohody".
Druhou časťou dohody má Peskov na mysli memorandum o porozumení medzi Ruskom a OSN, ktoré umožňuje vývoz ruských potravín a hnojív, píše Reuters. Hoci ruský poľnohospodársky export nebol výslovne cieľom západných sankcií, Moskva tvrdí, že obmedzenia jej finančníctva, poisťovníctva a logistiky sú prekážkou, aby mohla produkty vyvážať.
O ruských požiadavkách bude na budúci týždeň s ruskými predstaviteľmi rokovať šéfka Konferencie OSN o obchode a rozvoji Rebeca Grynspanová. Tá s generálnym tajomníkom OSN Antóniem Guterresom v stredu navštívila Kyjev, kde stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Peskov dnes tiež oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin momentálne nemá žiadne plány na stretnutie s Guterresom.
Ukrajinský prezident pri príležitosti Guterresovej návštevy vyhlásil, že "predĺženie dohody po 18. marci je kriticky nevyhnutné pre celý svet". Šéf OSN povedal, že export ukrajinského a ruského obilia a hnojív je dôležitý pre svetovú potravinovú bezpečnosť. Dohoda podľa neho umožnila vývoz 23 miliónov ton obilia, a vďaka tomu "sa podarilo znížiť ceny potravín vo svete skoro o 20 percent". Podpis obilnej dohody okrem OSN sprostredkovalo aj Turecko.