Americký prezident Joe Biden predstavil svoj rozpočtový plán, ktorý by v budúcom desaťročí mal znížiť deficit o 2,9 bilióna USD. To je vyšší cieľ, ako aký sľúbil vo svojom prejave minulý mesiac, keď uviedol, že plánuje zníženie deficitu o dva bilióny USD. Plán počíta najmä s vyššími daňami pre bohatých. Je však už jasné, že republikáni budú chcieť návrh odmietnuť.
Návrh rozpočtu celkovo očakáva dodatočné daňové príjmy 4,7 bilióna USD a úspory 800 miliárd USD vďaka zmenám vo vládnych programoch. Biden ale tiež požaduje nové výdavky 2,6 bilióna USD.
V budúcom fiškálnom roku, ktorý sa začne 1. októbra, chce Bidenova vláda zvýšiť rozpočtové výdavky o osem percent na 6,88 bilióna USD. Výdavky na obranu majú vzrásť o 3,3 percenta na 886 miliárd USD. Príjmy majú predstavovať 5,04 bilióna USD. Deficit by sa tak zvýšil na 1,85 bilióna USD z 1,57 bilióna USD.
Bidenov návrh sa tento rok v Kongrese stretáva s tvrdým odporom, pretože republikáni v novembrových voľbách získali kontrolu nad Snemovňou reprezentantov. Veľká časť návrhov z plánu rozpočtu tak zrejme nebude prijatá.
Bidenov desaťročný rozpočtový plán sa točí prevažne okolo myšlienky zdanenia bohatých, ktoré by pomohlo financovať programy pre strednú triedu, starších ľudí a rodiny. Biden často hovorí o tom, že firmy a bohatí musia platiť svoj spravodlivý podiel.
Zvýšenie daní zahŕňa zrušenie časti daňových škrtov z roku 2017, ktoré urobil vtedajší prezident Donald Trump, pretože nižšie dane nepriniesli rast, ktorý Trump sľuboval.
Biden navrhuje nové dane pre miliardárov a zvýšenie sadzby daní z príjmov právnických osôb a dane zo zahraničných ziskov amerických nadnárodných firiem. Chce tiež zvýšiť hornú hraničnú sadzbu dane pri príjmoch nad 400-tisíc USD a zrušiť zvýhodnenú sadzbu pre príjmy z kapitálových výnosov pre domácnosti s príjmom nad jeden milión USD.
Návrh zahŕňa aj nové výdavky 2,6 bilióna USD vrátane obnovenia rozšírenej daňovej úľavy na deti až na 3 600 USD na dieťa zo súčasných 2 000 USD.
V čase zvýšeného napätia s Ruskom a Čínou návrh rozpočtu v najbližších desiatich rokoch počíta s poklesom vojenských výdavkov v pomere k výkonu americkej ekonomiky. Federálne výdavky však majú predstavovať zhruba štvrtinu ekonomického výkonu kvôli vyšším výdavkom na sociálne a zdravotné poistenie. Tým sa prakticky zachováva rovnaká veľkosť vlády ako v súčasnosti.
Republikáni požadujú prísne škrty vo výdavkoch výmenou za zrušenie zákonného limitu pre zadlžovanie vlády. Zatiaľ však nemajú žiadny protinávrh pre plán predložený Bidenom a jediné čo uvádzajú je, že odmietnu plán zvýšiť dane pre bohatých.
Tento plán by mohol byť jedným z hlavných politických bodov prípadnej Bidenovej prezidentskej kampane za znovuzvolenie v roku 2024. Biden však zatiaľ nepotvrdil, či bude o znovuzvolenie usilovať.
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy vyhlásil, že prezidentom navrhnuté zníženie deficitu je nedostatočné. Vyzval na to, aby sa vláda USA vydala cestou vyrovnaného rozpočtu.
"Republikáni v Kongrese neustále tvrdia, že chcú znížiť deficit, ale nepredložili žiadny komplexný plán, ktorý by ukazoval, čo zníži," povedala riaditeľka Úradu pre riadenie a rozpočet Shalanda Youngová. "Tešíme sa, keď uvidíme ich rozpočet, aby ho Američania mohli porovnať s tým, čo predkladáme dnes. "