Česko aj vo februári patrilo v Európskej únii medzi krajiny s najvyššou infláciou. Rýchlejšie rástli ceny rovnako ako v minulých mesiacoch v Pobaltí a v Maďarsku, nanovo sa česká inflácia dostala pod úroveň Poľska. Medziročné tempo rastu cien v Česku sa oproti januáru znížilo o 0,8 percentuálneho bodu na 16,7 percenta, v eurozóne inflácia spomalila o 0,1 percentuálneho bodu na 8,5 percenta. Vyplýva to z analýzy investičnej spoločnosti Portu.
Najvyššiu medziročnú infláciu v Európskej únii malo vo februári rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch Maďarsko, kde dosiahla 25,4 percenta. Vysoké tempo rastu cien je aj v Pobaltí, keď v Lotyšsku bola inflácia 20,3 percenta, v Litve 18,7 percenta a v Estónsku 17,6 percenta. Vo februári sa česká inflácia dostala pod úroveň Poľska, kde ceny medziročne rástli o 17,2 percenta. Na Slovensku je tempo rastu cien stále nižšie ako v Česku, dosiahlo 15,2 percenta.
Zo všetkých európskych krajín je najnižšia inflácia v Lichtenštajnsku, kde vo februári predstavovala 3,3 percenta, o 0,1 percentuálneho bodu vyššia bola vo Švajčiarsku. Medzi krajinami Únie je na tom najlepšie Luxembursko s infláciou 4,3 percenta, nasledujú Španielsko s tempom rastu cien 6,1 percenta a Francúzsko so 6,2 percenta.
Najrýchlejšie v Európe rastú ceny v Turecku, kde februárová medziročná inflácia dosiahla 55,2 percenta. Je to však jej najnižšia hodnota od vlaňajšieho februára. Vysoká je aj inflácia na Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Vo februári tam ceny rástli medziročným tempom 26 percent. O 0,1 percentuálneho bodu bola nižšia inflácia v Moldavsku.
Analýza Portu tiež pripomína, že Česká národná banka volí na boj s vysokou infláciou iný prístup ako centrálne banky eurozóny a Spojených štátov. "ČNB sa totiž zatiaľ drží taktiky zostať so sadzbami na súčasných úrovniach, a to aj napriek nesúhlasu mnohých ekonomických komentátorov. Robí tak na rozdiel od Fedu a ECB. Obe tieto inštitúcie svoje základné úrokové sadzby na začiatku februára zdvihli, "uviedol analytik Portu Lukáš Raška.
ČNB drží od vlaňajšieho júna základnú úrokovú sadzbu na siedmich percentách. Nastavenie sadzieb v Česku je však stále vyššie ako v USA a v eurozóne. Európska centrálna banka vo februári zvýšila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na tri percentá. Americký Fed vo februári zdvihol základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,50 až 4,75 percenta.